Chiny wzmocniły kontrolę informacji w Internecie

Opublikowano: 06.07.2016 | Kategorie: Media, Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 453

Chińskie władze wzmacniają kontrolę nad publikacją informacji na stronach internetowych oraz w serwisach społecznościowych.

Państwowa kancelaria ds. informacji internetowych Chin zażądała od witryn, aby rozpowszechniały prawdziwe, kompleksowe, obiektywne i bezstronne doniesienia i zabroniła publikowania niesprawdzonych informacji z portali społecznościowych — donosi rosyjska gazeta „Wzgljad” powołując się na gazetę „Zhongguo tsinnyan bao” („Chińska Młodzież”).

Jak podkreślono w dokumencie wszystkie strony internetowe powinny wspierać standaryzację procesu przygotowania, redagowania i rozpowszechniania doniesień na różnych platformach internetowych, w tym także za pomocą mobilnych aplikacji, serwisu mikroblogów „Weibo” oraz komunikatora WeChat.

Ponadto surowo zabrania się publikowania informacji opartych na pogłoskach czy „zniekształcania faktów, opierania się na domysłach i fantazjach”.

22 czerwca regulator internetowy Chin zaostrzył kontrolę nad komentarzami w sieci.

Ponadto 1 lipca ubiegłego roku Chiny uchwaliły ustawę o bezpieczeństwie narodowym, w której oddzielny element stanowi bezpieczeństwo cybernetyczne: w odpowiednim artykule mowa o zapewnieniu „przejrzystości” w Internecie — a zatem może oznaczać to znaczącą interwencję władz.

Oprócz tego od 1 marca 2015 roku chińskie władze zaostrzyły kontrolę nad informacjami w Internecie. Nowe przepisy zabraniają używania awatarów, a także wszelkiej informacji naruszającej konstytucję i inne akty ustawodawcze; informacji powodujących „szkodę dla bezpieczeństwa narodowego państwa”, ujawniających tajemnice państwowe, podważające reżim polityczny i jedność kraju. Zabronione są również informacje podważające religijną politykę kraju, podżegające do międzynarodowej niezgody, dyskryminacji etnicznej i podważające jedność narodową. Zabrania się rozpowszechniania materiałów pornograficznych czy materiałów o charakterze ekstremistycznym, promowania hazardu i prostytucji, obrazy czy rozszerzanie plotek w stosunku do osób trzecich, lub jakiegokolwiek innego naruszenia legalnych praw i interesów osób trzecich.

W Chinach obecnie nie ma dostępu do wielu międzynarodowych stron internetowych, między innymi do Facebooka, YouTube’a, Twittera, Instagramu i Google.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.