Chiny wzmocniły kontrolę informacji w Internecie

Chińskie władze wzmacniają kontrolę nad publikacją informacji na stronach internetowych oraz w serwisach społecznościowych.

Państwowa kancelaria ds. informacji internetowych Chin zażądała od witryn, aby rozpowszechniały prawdziwe, kompleksowe, obiektywne i bezstronne doniesienia i zabroniła publikowania niesprawdzonych informacji z portali społecznościowych — donosi rosyjska gazeta „Wzgljad” powołując się na gazetę „Zhongguo tsinnyan bao” („Chińska Młodzież”).

Jak podkreślono w dokumencie wszystkie strony internetowe powinny wspierać standaryzację procesu przygotowania, redagowania i rozpowszechniania doniesień na różnych platformach internetowych, w tym także za pomocą mobilnych aplikacji, serwisu mikroblogów „Weibo” oraz komunikatora WeChat.

Ponadto surowo zabrania się publikowania informacji opartych na pogłoskach czy „zniekształcania faktów, opierania się na domysłach i fantazjach”.

22 czerwca regulator internetowy Chin zaostrzył kontrolę nad komentarzami w sieci.

Ponadto 1 lipca ubiegłego roku Chiny uchwaliły ustawę o bezpieczeństwie narodowym, w której oddzielny element stanowi bezpieczeństwo cybernetyczne: w odpowiednim artykule mowa o zapewnieniu „przejrzystości” w Internecie — a zatem może oznaczać to znaczącą interwencję władz.

Oprócz tego od 1 marca 2015 roku chińskie władze zaostrzyły kontrolę nad informacjami w Internecie. Nowe przepisy zabraniają używania awatarów, a także wszelkiej informacji naruszającej konstytucję i inne akty ustawodawcze; informacji powodujących „szkodę dla bezpieczeństwa narodowego państwa”, ujawniających tajemnice państwowe, podważające reżim polityczny i jedność kraju. Zabronione są również informacje podważające religijną politykę kraju, podżegające do międzynarodowej niezgody, dyskryminacji etnicznej i podważające jedność narodową. Zabrania się rozpowszechniania materiałów pornograficznych czy materiałów o charakterze ekstremistycznym, promowania hazardu i prostytucji, obrazy czy rozszerzanie plotek w stosunku do osób trzecich, lub jakiegokolwiek innego naruszenia legalnych praw i interesów osób trzecich.

W Chinach obecnie nie ma dostępu do wielu międzynarodowych stron internetowych, między innymi do Facebooka, YouTube’a, Twittera, Instagramu i Google.

Źródło: pl.SputnikNews.com