Chiny chcą kontrolować pogodę na terytorium kraju

Opublikowano: 12.12.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1324

Chiński rząd zapowiedział pięciokrotne rozszerzenie projektu kontroli pogody. Władze zaznaczyły, że zamierzają objąć nim 5,4 miliona kilometrów kwadratowych. Oznacza to iż, Chiny planują kontrolować pogodę na obszarze 56% powierzchni swojego kraju.

Chiny to zaledwie jedno z ponad 50 państw, które wykorzystują geoinżynierię. Używane dziś metody wykorzystywane do kontroli pogody, pochodzą jeszcze z końca lat czterdziestych XX wieku. Wówczas, odkryto niezwykłe oddziaływanie kryształków jodku srebra na chmury. Badając to zjawisko, naukowcy stworzyli metodę kontroli nad formowaniem i poruszaniem się wody w chmurze.

W latach sześćdziesiątych, Chiny uruchomiły własny program kontroli pogody. Branża ta zatrudnia obecnie około 35 000 osób – więcej niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. Chiński projekt geoinżynierii, ma pomagać w złagodzeniu skutków katastrof naturalnych, takich jak susza czy grad. Ma się on również przyczynić się do szybszego reagowania na sytuacje kryzysowe takie jak pożary lasów lub pastwisk.

W 2017 roku Chiny wydały 168 milionów dolarów na sprzęt wspierający projekt wysiewu chmur. W tym celu zakupiono cztery samoloty i 897 wyrzutni rakiet. W styczniu 2019 roku media stanowe podały, że taktyka rozsiewania chmur w zachodnim regionie Sinciang zapobiegła 70% szkód spowodowanych gradobiciem. Rozwój tej technologii jest oczywiście obserwowany nie tylko w Chinach, ale i na całym świecie. Nikt nie zna jednak długofalowych konsekwencji zabaw z klimatem Ziemi. Nie wykluczone, że mogą one znacznie wykraczać poza ewentualne korzyści. Lecz o tym przekonamy się w ciągu kolejnych dekad.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dandi1981 12.12.2020 11:56

    Czyli w przyszlosci srebro pojdzie w gore i bedzie drozsze od zlota, bo nim chmury burzowe beda rozpedzac. Trzeba nakupic z 2 tony srebra.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.