Chińska gospodarka odżyła, ale hamuje ją spadek globalnego popytu

Opublikowano: 16.04.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1001

Chiński handel ożywia się lepiej, niż się spodziewano. Według Głównego Zarządu Celnego ChRL, chiński eksport zmniejszył się jedynie o 6,6% w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku, a import – o 0,9%. Z kolei nadwyżka handlowa w tym kraju wyniosła 19,9 mld dolarów. Rynki zareagowały wzrostem na pozytywne statystyki z Chin.

Konsensus prognoz ekonomistów, których Reuters poprosił o opinię, był bardziej pesymistyczny. Spodziewali się oni ograniczenia chińskiego eksportu w marcu o 14%, importu – o 9,5%, nadwyżki handlowej w wysokości 18,55 mld dolarów. Tempo ożywienia chińskiego eksportu i importu po szczycie epidemii koronawirusa w tym kraju było zaskakująco szybkie. Pozytywne statystyki handlowe z Chin spowodowały ożywienie na rynkach azjatyckich, które zamknęły się w zielonej strefie. Shanghai Composite wzrósł o 1,6%, do 2827,28 pkt., Shenzhen Composite – o 2,2%, do 1745,42 pkt., hongkoński Hang Seng – o 0,6%, do 24435,4 pkt. Japoński Nikkei 225 podskoczył o 3,1%, do 19638,81 pkt., południowokoreański KOSPI – 1,7%, do 1857,08 pkt.

Faktycznie Chińczycy byli w stanie w krótkim czasie przywrócić produkcję przemysłową. Ponad 90% największych przedsiębiorstw w pełni wznowiło produkcję. W prowincji Hubei i jej stolicy Wuhan – regionie, który najbardziej ucierpiał w wyniku epidemii – znoszone są ograniczenia związane z kwarantanną. Większość nielicznych przypadków nowych zarażeń pochodzi z zewnątrz kraju. Dlatego aktywność gospodarcza w marcu zaczęła gwałtownie rosnąć. Indeks PMI w marcu wzrósł do 52, co oznacza wzrost aktywności produkcyjnej. Zużycie energii elektrycznej w marcu również zaczęło rosnąć.

Jednak eksperci ostrzegają: szybkie ożywienie chińskiej gospodarki może komplikować recesja popytu globalnego. Koronawirus rozprzestrzenia się po świecie. W marcu nie odnotowano globalnego spadku aktywności biznesowej na dużą skalę, więc statystyki Chin w tym miesiącu wyglądają korzystnie. Jednak dane za kwiecień mogą być słabsze – powiedział w rozmowie ze Sputnikiem Jia Jinjing, asystent dyrektora Instytutu Studiów Finansowych Chongyang przy Chińskim Uniwersytecie Ludowym. „W marcu Chiny już w znacznym stopniu otrząsnęły się z konsekwencji epidemii, produkcja przemysłowa ożywiła się w bardzo szybkim tempie, a cios w handel zagraniczny był nieco słabszy niż oczekiwano. Ponadto dane z marca są pozytywne również dlatego, że spadek na rynkach światowych nastąpił dopiero w drugiej połowie miesiąca. Obawiam się, że dane za kwiecień będą znacznie mniej różowe” – powiedział Jia Jinjing.

Jego zdaniem w niedalekiej przyszłości pojawi się znaczne ryzyko makroekonomiczne, które może zahamować szybko ożywienie gospodarcze. „Po pierwsze, w pierwszym kwartale znacznie spadł wzrost gospodarczy. Po drugie, epidemia nieuchronnie doprowadzi do poważnego ograniczenia światowego handlu. Chociaż wskaźniki z pierwszego kwartału nie były tak straszne, epidemia zaczęła rozprzestrzeniać się na całym świecie, a w drugim kwartale będzie znacznie gorzej, dlatego wskaźniki nie będą już porównywalne z pierwszym. Po trzecie, wiele przedsiębiorstw boryka się obecnie z niedoborem kapitału, a następnym etapem będzie pojawienie się systemowego ryzyka finansowego, w tym zerwania łańcuchów zadłużenia. Wreszcie, chociaż do tej pory udało się uniknąć gwałtownego wzrostu bezrobocia, wciąż istnieje wiele firm, które nie były w stanie w pełni przywrócić zatrudnienia wszystkich pracowników w swoich jednostkach. Jeśli ożywienie popytu nie nastąpi szybko, może dojść do strukturalnego bezrobocia, którego należy bezwzględnie unikać” – podkreślił ekspert.

Chińskie firmy, zwłaszcza te z sektora technologicznego, mogą borykać się z niedoborem kapitału. Według SCMP inwestycje venture capital w chińskie firmy w pierwszym kwartale spadły o ponad 30%.

Chen Wei, szef Oriental Fortune Capital z Shenzhen, spodziewa się, że zima finansowa będzie szczególnie trudna dla firm w ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy. Podobne obawy wyraził Joerg Wuttke, szef Izby Handlowej UE w Chinach. Powiedział on, że na trudności napotykają także europejskie firmy w Chinach, ponieważ pandemia koronawirusa naruszyła wszystkie globalne łańcuchy dostaw, w wyniku czego proces produkcji w samych Chinach skomplikował się.

Ogólne dane dotyczące wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale powinny zostać opublikowane 17 kwietnia. Chińska publikacja finansowa „Caixin” przeprowadziła sondaże wśród ekonomistów z 18 organizacji. Ich zdaniem w pierwszym kwartale chińska gospodarka odnotuje 6,6% spadek, a pod koniec roku osiągnie w najlepszym razie zerowy wzrost.

Jednak Jia Jinjing uważa, że w tym roku władze kraju mogą zrezygnować z wyznaczenia wskaźników docelowych wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji ważniejsze są nie wskaźniki liczbowe, ale poziom zaspokojenia podstawowych potrzeb ludzi, poziom zatrudnienia, a także ukierunkowane wsparcie dla przedsiębiorstw, które najbardziej ucierpiały w wyniku globalnej już teraz pandemii.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ