Chińczycy wykupują Szwecję

Opublikowano: 03.12.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2040

Specjalny raport przygotowany dla resortu spraw zagranicznych Szwecji wskazuje na rosnące wpływy chińskiego kapitału. Okazuje się, że od 2002 roku Chińczycy przejęli kontrolę, albo też zakupili mniejszościowe udziały, w blisko sześćdziesięciu pięciu przedsiębiorstwach kluczowych z punktu widzenia szwedzkiej gospodarki.

Tamtejsza agencja badań nad obronnością FOI przeanalizowała wszystkie transakcje dokonane w przeciągu ostatnich siedemnastu lat, związane ze zmianami w strukturze własnościowej najważniejszych szwedzkich przedsiębiorstw. Z analizy tej wynika, że chiński kapitał przejął 51 takich przedsiębiorstw, z kolei w 14 kolejnych posiada on pakiet mniejszościowy, a wśród inwestorów znajdują się też spółki z Hongkongu.

Widoczny jest także dynamicznie rosnący trend dotyczący chińskich inwestycji w Szwecji. Do 2014 r. koncerny z tego kraju miały przejmować zazwyczaj trzy firmy roczne, natomiast od tego czasu liczba ta oscylowała wokół od 6 do 9. Na dodatek przed dwoma laty ustanowiony został rekord, ponieważ Chińczycy przejęli wówczas 13 szwedzkich przedsiębiorstw.

Eksperci FOI alarmują, że działalność Chińczyków związana jest z chęcią pozyskania nowych technologii, stąd są oni zainteresowani zwłaszcza firmami zajmującymi się badaniami naukowymi, biotechnologią i elektroniką. Samo zwiększające się uzależnienie gospodarcze Szwecji od Chin może z kolei spowodować, iż Pekin w pewnym momencie zacznie szantażować Sztokholm, aby tym samym wywrzeć na niego polityczno-ekonomiczną presję.

Na podstawie: DN.se
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Foxi 03.12.2019 16:30

    Ha ha ha to zupełnie tak samo jak w Kanadzie i Portugalii. Myślę że te kraje mają dobre Feng Shui skoro Chińczyk tam się osiedla… Chińczyki zrobią porządek z szfedzkimi parafianami od allaha. A jak nie zrobią, to dojdzie do starcia chińczyków z parafianami, wtedy plemię wędrowne wyemigruje przez szfedzkie Zaleszczyki. A kilku twardych szfedów surwiwalowców ocaleje w lesie ukryci w ziemiankach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.