Chińczycy wykupują Szwecję

Opublikowano: 03.12.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1312

Specjalny raport przygotowany dla resortu spraw zagranicznych Szwecji wskazuje na rosnące wpływy chińskiego kapitału. Okazuje się, że od 2002 roku Chińczycy przejęli kontrolę, albo też zakupili mniejszościowe udziały, w blisko sześćdziesięciu pięciu przedsiębiorstwach kluczowych z punktu widzenia szwedzkiej gospodarki.

Tamtejsza agencja badań nad obronnością FOI przeanalizowała wszystkie transakcje dokonane w przeciągu ostatnich siedemnastu lat, związane ze zmianami w strukturze własnościowej najważniejszych szwedzkich przedsiębiorstw. Z analizy tej wynika, że chiński kapitał przejął 51 takich przedsiębiorstw, z kolei w 14 kolejnych posiada on pakiet mniejszościowy, a wśród inwestorów znajdują się też spółki z Hongkongu.

Widoczny jest także dynamicznie rosnący trend dotyczący chińskich inwestycji w Szwecji. Do 2014 r. koncerny z tego kraju miały przejmować zazwyczaj trzy firmy roczne, natomiast od tego czasu liczba ta oscylowała wokół od 6 do 9. Na dodatek przed dwoma laty ustanowiony został rekord, ponieważ Chińczycy przejęli wówczas 13 szwedzkich przedsiębiorstw.

Eksperci FOI alarmują, że działalność Chińczyków związana jest z chęcią pozyskania nowych technologii, stąd są oni zainteresowani zwłaszcza firmami zajmującymi się badaniami naukowymi, biotechnologią i elektroniką. Samo zwiększające się uzależnienie gospodarcze Szwecji od Chin może z kolei spowodować, iż Pekin w pewnym momencie zacznie szantażować Sztokholm, aby tym samym wywrzeć na niego polityczno-ekonomiczną presję.

Na podstawie: DN.se
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Hugo
Gość
Hugo

Kiedyś masowo tak robiło USA.Dziś układy się zmieniają a bankrutujące USA traci swoje wpływy więc widać tego typu propagandowe publikacje.Nie będe wnikał w to jaki cel mają chińskie działania ale napewno nie tak bandycki jak robiło i robi to USA

Foxi
Użytkownik
Foxi

Ha ha ha to zupełnie tak samo jak w Kanadzie i Portugalii. Myślę że te kraje mają dobre Feng Shui skoro Chińczyk tam się osiedla… Chińczyki zrobią porządek z szfedzkimi parafianami od allaha. A jak nie zrobią, to dojdzie do starcia chińczyków z parafianami, wtedy plemię wędrowne wyemigruje przez szfedzkie Zaleszczyki. A kilku twardych szfedów surwiwalowców ocaleje w lesie ukryci w ziemiankach.