Chińczycy biorą polskie łupki

Opublikowano: 12.12.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 223

Koncesje na poszukiwania polskich łupków zmieniają właścicieli. Chiński koncern CNOOC przejął kanadyjską firmę, która szuka łupków w Polsce. Z kolei według ABW efektem współpracy ExxonMobile z Rosnieftem może być przejęcie przez Rosjan polskich koncesji od Amerykanów.

China National Offshore Oil Corp. poinformował, że za 15 mld dol. przejął kanadyjską firmę wydobywczą Nexen, która szuka łupków w naszym kraju. Transakcja ma wprawdzie charakter globalny, bo kupiona przez Chińczyków spółka ma udziały w złożach ropy i gazu na Morzu Północnym, w Zatoce Meksykańskiej, w Północnej Afryce i w Kanadzie, ale oznacza, że chiński koncern tylnymi drzwiami wchodzi też na rynek polskich łupków. Wraz z Nexen przejmie udziały w 10 koncesjach, m.in. w Kwidzyniu, Lidzbarku, Płońsku, Siedlcach i Parczewie.

Wkrótce na nasz rynek – obok Chińczyków – mogą też wejść inni inwestorzy ze Wschodu. Kilka miesięcy temu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ostrzegała w specjalnym raporcie, że współpraca ExxonMobil z Rosnieftem spowoduje przejęcie przez Rosjan kontroli nad należącymi do Amerykanów koncesjami na poszukiwania i eksploatację gazu łupkowego w Polsce. Zdaniem ABW jednym z elementów amerykańsko-rosyjskiego porozumienia jest właśnie możliwość przekazania polskich koncesji.

Scenariuszowi temu częściowo zapobiec może PKN Orlen, który jest zainteresowany odkupieniem od ExxonMobile dwóch obszarów koncesyjnych: Wodynie-Łuków oraz Wołomin. Płocki koncern zawarł w tej sprawie wstępne porozumienie z Amerykanami. Orlen zamierza w latach 2013–2017 przeznaczyć 5 mld zł na projekty wydobywcze związane głównie z łupkami. Spółka planuje dokonać co najmniej 50 odwiertów, a pierwszych zysków spodziewa się już w 2017 r.

Poszukiwania gazu w Polsce prowadzone są jak dotąd w ślimaczym tempie. Efektem ponad 100 koncesji wydanych przez polskie władze w ostatnich latach są tylko 33 otwory poszukiwawcze.

Autor: Marek Michałowski
Źródło: Gazeta Polska Codziennie i Niezależna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
motyl
Użytkownik
motyl

W ślimaczym, nie ślimaczym, robota na polach ryżowych, gazowych i innych
Polaka czeka….

Il
Użytkownik

Koncesje wydane bezprawnie. Szczelinowanie otworów zatruwa wody podziemne a przez to wody w studniach.

chinczycy i rosjanie mają dostęp do zatrucia podziemnych wód przeznaczonych dla Polaków ?

Kolejne objawienie sprzedajnego nierządu, pasożytniczych urzędników i polityków.

beth
Użytkownik
beth

Myślę,że najwyższy czas zacząć uczyć się pisma obrazkowego :)