Chanuka, święto biblijne

Opublikowano: 15.12.2023 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 4141

Zaroiło się od „wyjaśnień”, głównie ze strony zwolenników Konfederacji, że Chanuka to święto obchodzone dla upamiętnienia „rzezi”, jaką Żydzi urządzili Grekom po zdobyciu Jerozolimy podczas powstania Machabeuszów. No bo wiecie, takiego święta nie godzi się obchodzić, więc rozumiecie, Grzesio Braun dobrze zrobił, gasząc gaśnicą chanukowe świeczki w polskim Sejmie. A w ogóle to zobaczcie, jaki to krwiożerczy naród, ci Żydzi!

Tymczasem katolicka „Biblia”, w całkowitej zgodzie ze źródłami żydowskimi, jasno podaje, że święto to ustanowiono na pamiątkę ponownego poświęcenia (samo słowo „Chanuka” oznacza „poświęcenie”) ołtarza świątyni jerozolimskiej: „Dwudziestego piątego dnia dziewiątego miesiąca, to jest miesiąca Kislew, sto czterdziestego ósmego roku wstali wcześnie rano i zgodnie z Prawem złożyli ofiarę na nowym ołtarzu całopalenia, który wybudowali. Dokładnie w tym samym czasie i tego samego dnia, którego poganie go zbezcześcili, został on na nowo poświęcony przy śpiewie pieśni i grze na cytrach, harfach i cymbałach. Cały lud upadł na twarz, oddał pokłon i aż pod niebo wysławiał Tego, który im zesłał takie szczęście. Przez osiem dni obchodzili poświęcenie ołtarza, a przy tym pełni radości składali całopalenia, ofiary pojednania i uwielbienia. Fasadę świątyni ozdobili złotymi wieńcami i małymi tarczami, odbudowali bramy i pomieszczenia dla kapłanów i drzwi do nich pozakładali, a między ludem panowała bardzo wielka radość z tego powodu, że skończyła się hańba, którą sprowadzili poganie. Juda zaś, jego bracia i całe zgromadzenie Izraela postanowili, że uroczystość poświęcenia ołtarza będą z weselem i radością obchodzili z roku na rok przez osiem dni, począwszy od dnia dwudziestego piątego miesiąca Kislew” (1 Mch 4,52).

„Biblia” nie wspomina też o żadnej rzezi po zdobyciu Jerozolimy przez Judę Machabeusza. Choć owszem, wydarzenie to mogło wiązać się z jakimiś ofiarami śmiertelnymi po drugiej stronie. Jak to na wojnie. Warto jednak wspomnieć, że nie było to tak, że agresywni Żydzi napadli spokojnych Greków: kilka lat wcześniej Jerozolima została najechana i zdobyta przez armię greckiego władcy Antiocha IV – „Biblia” przekazuje, że przy tej okazji miasto spalono, a kobiety i dzieci wzięto w niewolę – po czym rozpoczęto prześladowania religijne, które doprowadziły do wybuchu powstania.

No ale niektórych nienawiść do Żydów tak zaślepia, że wolą wierzyć, iż święto, którego ustanowienie na pamiątkę poświęcenia ołtarza świątyni czczonego przez nich Boga zostało opisane w ich własnej świętej księdze, rzekomo upamiętnia rzeź i jest satanistyczne, jak to powiedział strażak Grzesio.

Autorstwo: Jacek Sierpiński
Źródło: Sierp.Libertarianizm.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

 1. Aaron Schwarzkopf 15.12.2023 12:40

  Nawet jeśli tak jest, to nie uzasadnia wykorzystywania pomieszczeń sejmowych podobno świeckiego państwa do obrzędów religijnych.

 2. pikpok 15.12.2023 13:04

  I to ma być święto religijne? To jakiego boga, kogo oni czczą?!!
  https://wolnemedia.net/nie-ma-bardziej-humanistycznego-wojska-niz-izraelskie/#comment-299944 ???

 3. Kazma 15.12.2023 18:43

  Kto to naprawdę wie jak tam było, są jakieś dowody rzeczowe albo chociażby inne wiarogodne źródła oprócz napisanej i zapewne tysiące razy zmienianej książki?

 4. MistrzSwojejIstoty 15.12.2023 21:10

  Nie wiem.Nie będe się spierał. Wypad z tym z sejmu i koniec. Syjonizm = nazizm 2.0

 5. MasaKalambura 16.12.2023 01:25

  Dlaczego wypad? Było referendum?

  Czczenie Boga powinno być zawsze dostępną opcją. Sejm podobnie jak lotniska, powinien mieć sale modlitw, albo przynajmniej jedną salę.

  Modlitwa to prawo, nie przywilej.
  To piękny obowiązek.

 6. MasaKalambura 16.12.2023 03:00

  Modlić można się, jeśli nie trzeba, każdym wypowiedzianym słowem.
  Każde słowo prawdy czyniącej innym lepiej, jest modlitwą dla polityka.
  Jego dobrym uczynkiem.

  Wyjątkowo trudniejsze jest przejście Dnia Sądu ostatecznego dla władców.
  Również posłów.
  Dajmy im i wymagajmy od nich prawdy.

  Ergo,
  dajmy im się modlić.

  Jeśli nie: nakażmy im tego.
  W taki sposób.
  Poprzez mówienie prawdy.
  Dla wyznających świeckość Państwa.

  Bo mogą nie wiedzieć. Kłamać. Albo snuć zbyt nierealnie. Zbyt odlegle. Bez odpowiedniej skali i wiedzy, co będzie. Lub skrycie, w złej woli.

 7. adambiernacki 16.12.2023 07:14

  Żydzi nie są narodem natomiast są nośnikiem krwawych szowinizmów i międzynarodowymi rozbójnikami i jątrzycielami co stwierdzam jako fakt na podstawie ich pism i wierzeń a przede wszystkim Historii.
  To jeśli mówimy o całości zjawiska, rozwleczyska, rozłaziska, sekty czy co tam to jest.
  Pamiętać należy jednak, że ludzie są różni są poprzeczni i podłużni i nawet pośród tych Żydów są wspaniali, dobrzy ludzie.

 8. Foxi 16.12.2023 10:48

  Fakty historyczne:
  „.. Na początku lat trzydziestych Józef Stalin, który kiedyś studiował w Seminarium Teologicznym w Tyflisie i był dobrze zaznajomiony z kwestiami religijnymi, wypędził Chabad POZA ZSRR JAKO SEKCJĘ FASZYSTOWSKĄ – pomimo faktu, że jednocześnie na terytorium ZSRR cały czas istniał bez przeszkód tradycyjny judaizm. Stało się to za czasów przewodnictwa ruchu szóstego rabina Lubawiczera, Josefa Icchaka Schneersona…”
  Kika lat później z Polski wypędził ich prezydent Ignacy Mościcki.

 9. pikpok 16.12.2023 15:39

  Foxi, zostali żydo-bolszewicy i cała góra była przez nich obsadzona, a jak się zaczął za nich zabierać, to go otruli.

 10. wojtek 16.12.2023 17:44
 11. wojtek 16.12.2023 17:50

  Jak mówil kiedyś jeden profesor: o żydach dobrze albo wcale. I to dobitnie teraz widać jak wielkie finanse/siły/koneksje za nimi stoją. Szukam w myślach gdzie w mediach głównego ściegu byłby ostatnio chodź ślad zdania odrębnego w sprawie Żydów wogole. Kto nie z nimi ten faszysta

 12. pikpok 16.12.2023 21:39

  Coś na ten temat od Brauna – chanukę i purim nazywa świętem ludobójstwa
  https://www.youtube.com/watch?v=LvX62k2EDZc

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.