Bush stanie przed sądem ws. inwazji USA na Irak

Opublikowano: 11.12.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 688

Amerykański Sąd Apelacyjny z Okręgu nr 9 potwierdził, że w dniu 12 grudnia 2016 sędziowie w składzie: Susan Graber, Andrew Hurwitz i Richard Boulware wysłuchają wystąpienia Saleh przeciwko Bushowi.

W zaplanowanej na grudzień rozprawie Irakijka, Sundus Shaer Saleh, ma zamiar oskarżyć byłego prezydenta USA George W. Busha i innych otaczających go wtedy urzędników o złamanie prawa, kiedy to podjęli oni decyzję o inwazji na Irak.

Według Saleh Administracja Busha dopuściła się zbrodni agresji, gdy planowała, a następnie zainicjowała wojnę w Iraku. Zbrodnia agresji jest zbrodnią wojenną, zaklasyfikowaną w procesach norymberdzkich do największych przestępstw o charakterze międzynarodowym.

„Cieszymy się, że sędziowie Okręgu Dziewiątego wysłuchają powódki. Z tego co wiem, to po raz pierwszy w historii w sądzie padną informacje, że wojna w Iraku była nielegalna zarówno z punktu widzenia prawa międzynarodowego, jak i lokalnego” – twierdzi adwokat pani Saleh, D. Inder Comar. „Również po raz pierwszy od czasów II wojny światowej zadaniem sądu będzie zbadanie, czy wojna sama w sobie jest nielegalnym aktem agresji zaklasyfikowanym w procesach norymberdzkich do zbrodni wojennych o wyjątkowym charakterze”. Comar będzie prowadzić sprawę Saleh za darmo.

Wystąpienie zaplanowane na 12-go grudnia będzie emitowane na kanale YouTube, aby społeczeństwo również mogło się z nim zapoznać. Poza prezydentem Bushem, Salah pozwała także byłych pracowników administracji: Richarda Cheneya, Colina Powella, Condolezzę Rice, Donalda Rumsfielda i Paula Wolfowitza.

Dwa lata wcześniej, w grudniu 2014, sąd okręgowy oddalił pozew Saleh twierdząc, że oskarżonych chroni immunitet w oparciu o tzw. Ustawę z Westfall. Według jej zapisów byli urzędnicy nie mogą być oskarżani przez cywili, jeśli sąd uzna, że ich działania nie wyszły poza zakres ich obowiązków. Saleh zakwestionowała tą decyzję, argumentując, że planowanie ataku czy zaatakowanie Iraku leżały poza zakresem obowiązków ówczesnych urzędników państwowych.

Tłumaczenie: Xebola
Zdjęcie: Marion Doss (CC BY-SA 2.0)
Źródło oryginalne: GlobalResearch.ca
Źródła polskie: Xebola.wordpress.com, WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Wędrowny 11.12.2016 13:52

    No i za masowy mord na WTC też by się przydało…

  2. Czejna 11.12.2016 15:17

    Nie tylko im, ale i wszystkim pajacykom wszystkich panstw uczestniczacych w tej, i innych, jatce. Naszym komuszkom tak samo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.