Bush i Blair nie wierzyli w bajkę o broni masowego rażenia w Iraku

Opublikowano: 21.10.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 647

Brytyjskie media informują, że były premier kraju Tony Blair i były prezydent USA George W. Bush mogli umówić się co do wspólnych działań wojskowych w Iraku rok przed wtargnięciem do kraju.

Dowiedziano się o tym z dokumentu, który w 2002 roku Colin Powell, ówczesny sekretarz stanu USA, wysłał do Busha. Analityk polityczny i dziennikarz Dan Glazebrook jest przekonany, że obaj przywódcy zdecydowali o rozpoczęciu operacji obalenia Saddama Husajna na długo przed tym, jak społeczności zostały przedstawione powody inwazji na Irak.

W Wielkiej Brytanii wybuchł skandal wokół byłego premiera Tony’ego Blaira. Jeden z brytyjskich dzienników nazwał go „podżegaczem wojny w Iraku”. Jest to związane z pojawieniem się nieznanych wcześniej informacji o irackiej kampanii. Do prasy wyciekło memorandum, zgodnie z którym Blair zgodził się na wysłanie wojsk do Iraku na rok przed rozpoczęciem operacji, informuje kanał RT.

Memorandum zostało sporządzone w 2002 roku przez Colina Powella, ówczesnego sekretarza stanu USA i zaadresowane do prezydenta USA George’a W. Busha. W tym czasie Tony Blair w swoich wystąpieniach publicznych wezwał do poszukiwania dyplomatycznych sposobów przezwyciężenia kryzysu.

Specjalna komisja, która prowadzi niezależne dochodzenie odnośnie udziału Wielkiej Brytanii w wojnie w Iraku, pracuje już od sześciu lat. To dochodzenie kosztowało już skarb państwa 10 mln funtów, jednak data publikacji raportu końcowego na temat wyników prac komisji jest nadal nieznana.

Podczas jednego z przesłuchań Blair został zapytany, czy nie było między nim a prezydentem Bushem pierwotnej umowy odnośnie udziału brytyjskich wojsk w operacji wojskowej. Na to były premier Wielkiej Brytanii odpowiedział: „Jedyną rzeczą, którą obiecałem i obiecałem otwarcie, to rozliczyć się z Saddamem”.

Według politologa Dana Glazebrooka Wielka Brytania i Stany Zjednoczone podjęły decyzję o wprowadzeniu wojsk do Iraku na długo zanim zostało przedstawione uzasadnienie inwazji.

„Bush planował inwazję na Irak, jednak nie miał pojęcia, w jaki sposób prawnie uzasadnić tę operację. Wtedy poparł go Tony Blair. On miał konkretne pomysły, jak usprawiedliwić inwazję w oczach opinii publicznej i zapewnić prawne uzasadnienia tych działań” — uważa ekspert.

Według Glazebrooka memorandum byłego szefa amerykańskiego Departamentu Stanu Powella po raz kolejny potwierdza, że Bush i Blair nie wierzyli w bajkę o broni masowego rażenia, którą sami wymyślili.

„Jest oczywiste, że jeszcze zanim udało im się znaleźć dowody, które zupełnie nie odpowiadały rzeczywistości, oni już postanowili rozpętać wojnę w Iraku. A z powodu tego konfliktu nadal cierpi nie tylko Bliski Wschód, ale także cały świat” — podkreślił politolog.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. shfaya 21.10.2015 14:33

  Na pewno dzień będzie bezchmurny i słoneczny kiedy Bush i Blair usiądą sobie nałwaczce oskarżonych w Hadze.

 2. BrutulloF1 21.10.2015 15:27

  Bush nie może chyba usiąść w Hadze bo od razu amerykańskie wojska by go odbiły. USA są ponad prawem międzynarodowym.

 3. korkon 21.10.2015 16:26

  Już od dawna twierdzę, że Bush, Blair i ich otoczenie powinno stanąć przed Haskim Trybunałem za zbrodnie wojenne. Tak jak swego czasu zostali słusznie ukarani zbrodniarze hitlerowscy. Dodatkowo na ławie oskarżonych powinni znaleźć się także nasze wojenne ” pieski”.

 4. Czejna 21.10.2015 20:33

  Przywodcy wszystkich panstw bioracych w tej napasci udzial i popierajacych to wielkie oszustwo az do dzis.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.