Burmistrz Ustrzyk Dolnych proponuje ciąć lekcje religii

Opublikowano: 28.11.2019 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 644

Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych, niewielkiego miasta na Podkarpaciu zaproponował iście rewolucyjny jak na polskie warunki pomysł. Chce zaoszczędzić na lekcjach religii!

Samorządowiec przywołuje roczne wydatki na pensje dla nauczycieli-katechetów. Przy 152 godzinach lekcji religii w tygodniu, we wszystkich szkołach i przedszkolach, roczny koszt wynagrodzeń wynosi 540 tys. zł. W związku z tym burmistrz przygotował rozwiązanie, które pozwoli gminie zaoszczędzić trochę pieniędzy.

„W związku z drastycznymi wzrostami wydatków w 2020 roku na oświatę musimy poszukiwać rozwiązań, które obniżają koszty funkcjonowania oświaty gminnej. Podwyżki dla nauczycieli oraz wzrost płacy minimalnej spowodował, że gmina Ustrzyki Dolne w 2020 roku do oświaty musi dołożyć kolejne 4 miliony złotych. Odbywa się to w czasie, kiedy kończy się reforma likwidująca gimnazja, w ramach której z powodu mniejszej liczby uczniów gmina Ustrzyki Dolne otrzyma niższą subwencję oświatową” – burmistrza Romowicza cytuje m.in. portal „Onet”.

„Zgodnie z polskim prawem tygodniowy wymiar zajęć z religii może być obniżony za zgodą biskupa diecezjalnego. W związku z tym zwróciłem się do metropolity przemyskiego abp Adama Szala o wyrażenie zgody na zmniejszenie wymiaru zajęć z religii do jednej godziny lekcyjnej w tygodniu oraz połączenia zajęć z religii w oddziałach, gdzie liczba uczniów jest mniejsza niż 13 osób” – dodaje samorządowiec.

„Uznałem, że skoro lekcje religii są finansowane z budżetu gminy, można obniżyć ten wymiar godzin bez szkody dla dzieci, bo z religii nie zdajemy egzaminu. Jeżeli Kościół będzie chciał utrzymać ten poziom, to może godzinę zajęć w tygodniu zorganizować w szkole za darmo. Bez problemu udostępnimy salę. Tak samo Kościół może zorganizować je u siebie na plebanii – to z kolei argumentacja burmistrza Ustrzyk Dolnych w rozmowie z dziennikarzami „Gazety Wyborczej”.

Warto nadmienić, iż burmistrz Romowicz należy do PSL. Oficjalne oświadczenie w tej sprawie zamieścił na swojej stronie internetowej jak również na swoim oficjalnym profilu w sieci społecznościowej „Facebook”.

Autorstwo: Bojan Stanisławski
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Barney
Użytkownik
Barney

Nieźle: ponad 3,5tys. zł za godzinę zwodzenia Duszy na satanistyczne manowce.

Chyba nie ma żadnej tajemnicy, że wciskanie nauczania religii do szkoły publicznej jest działaniem na szkodę obywateli. Chodziłem na lekcje religii do kościoła. Zajęcia z demagogii katolickiej dogoniły mnie niestety w szk. średniej, ale tutaj ciekawa statystyka: byłem JEDYNYM uczniem, który nie podpisał oświadczenia, że zamierza na te zajęcia chodzić. Jedynym na 2000 sztuk w tej szkole. To pokazuje skalę zidjocenia społeczeństwa.

Zawsze odbierałem, wciskanie się do szkół publicznych, jako przymus.

Miło dowiedzieć się, że przedpole Bieszczad ma jaja.

Wytagen
Użytkownik
Wytagen

Zeus, nie możesz nikomu prawić bo sam nie umiesz liczyć. Chyba zamiast z religii wypisałeś się z matematyki. Rok szkolny 2019/2020- 36,2 tygodni x 152 godziny = 5502,4 godziny prania mózgu. Teraz 540 000zł:5502,4h=98,13zł za godzinę prania mózgu. Na marginesie wychodzi że katecheta zarabia 1766zł na tydzień za 18godzin pracy. Ktoś tutaj jest kłamczuszkiem. Albo burmistrz,albo nauczyciele którzy dostają “mniej niż w biedronce”. A może katecheci dostają tak dużo za pranie mózgu?
https://kalendarz-roku-szkolnego.edu.pl/2019/

Barney
Użytkownik
Barney

@zeus: “ZEUS”… chorobliwie rozdęte ego czy mileniak?

ROZDZIAŁ PAŃSTWA OD KOŚCIOŁA — warunek zdrowia psych. i społecznego.
Resztę twojego wypracowania domowego pominę. Sry, szkoda mi czasu.

beton234
Użytkownik
beton234

Panowie, na “trzy, czteeeryyy!”wszyscy bierzecie gleboki oddech, liczycie od dziesieciu do jednego a potem jeszcze raz, tym razem ZE ZROZUMIENIEM, czytacie tekst powyzszego artykulu:
“Przy 152 godzinach lekcji religii w tygodniu, WE WSZYSTKICH szkołach i przedszkolach, roczny koszt wynagrodzeń wynosi 540 tys. zł”. Przy czym zakladam (nie wiem, moze teraz to ja zle rozumiem tekst) ze autor mial na mysli iz w kazdej szkole i przedszkolu mamy po 152 godziny religii. W tym miejscu akurat przekaz moim zdaniem jest nie do konca sprecyzowany. Ale zakladajac powyzszy wariant to zwyczajnie nie wiemy ile jest tam tych WSZYSTKICH szkol i przedszkoli dlatego cala Wasza goraca dyskusja odnosnie stawki godzinowej dla katechety bylaby w tym momenie pozbawiona podstaw.
P.S.: przepraszam za brak polskich znakow, nowy laptop w pracy, nie zdazylem jeszcze ustawic polskiej klawiatury.