Brytyjczyk rozszyfrował „Manuskrypt Wojnicza”

Opublikowano: 01.08.2019 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 783

Piętnastowieczny „Manuskrypt Wojnicza”, którego do tej pory nikt nie potrafił odczytać, został rozszyfrowany przez dr. Gerarda Cheshire’a – naukowca z Brystolu.

Tajemniczy manuskrypt, powstały między 1404 a 1438 rokiem, został uznany za nieczytelny przez najlepszych światowych kryptografów, nawet słynny brytyjski matematyk i kryptolog Alan Turing nie zdołał wyjaśnić tajemnicy księgi.

Pergaminowy manuskrypt napisany został odręcznie, ale to piękne i liczne ilustracje zachwycają najbardziej. Księga, zawdzięcza swoją nazwę polskiemu odkrywcy i antykwariuszowi Michałowi Wojniczowi, który w 1912 roku kupił ją od jezuitów we Włoszech. To naprowadziło Cheshire’a na trop, jego zdaniem dokument został napisany w wymarłym języku protoromańskim.

Naukowiec badając litery i symbole w rękopisie, rozszyfrował znaczenie słów. Brytyjczyk wierzy też, że rękopis został opracowany przez zakonnice jako poradnik dla Marii z Kastylii, Królowej Aragonii. Manuskrypt, jeśli wierzyć Cheshire’owi, zawiera porady seksualne, informacje na temat rodzicielstwa i psychologii oraz przepisy na preparaty ziołowe.

Nie wszyscy naukowcy podchodzą do rewelacji Chesire’a z entuzjazmem, środowisko akademickie zamierza przyjrzeć się pracy doktora z Brystolu.

Autorstwo: AG
Źródło: Cooltura.co.uk


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 19.05.2019 13:06

    Ta piękna bazgranina jest tylko bazgraniną i nic nie znaczy. Dzisiaj już nie ma takich umysłów jak ci, którzy spędzili kiedyś wiele lat nad rozszyfrowaniem tego. Co jakiś czas sfrustrowani uczeni chcą koniecznie wypłynąć i wymyślają banialuki na równi z tym rękopisem.

  2. qhashbba 19.05.2019 17:04

    Wystarczy, ze autor byl pod wplywem jakiegos psychodeliku i szanse na odszyfrowanie spadaja praktycznie do zera.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.