Coraz bliżej rozszyfrowania manuskryptu Wojnicza

Opublikowano: 04.05.2017 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1045

Tajemniczy Rękopis Wojnicza, napisany w XV wieku przez anonimowego autora w nieznanym języku do tej pory pozostaje jedną z zagadek ludzkości.

Rękopis nie został rozszyfrowany, chociaż w swoim czasie pracowały nad nim najlepsi specjaliści kryptologii, a nawet superkomputery. Ale wygląda na to, że w zbadaniu dokumentu nastąpił pewien przełom. Przy pomocy badań statystycznych rosyjscy uczeni z Instytutu Matematyki Stosowanej im. Kiełdysza Rosyjskiej Akademii Nauk odkryli, że tekst manuskryptu został napisany w dwóch mieszanych językach europejskich, z fałszywymi lukami w wyrazach. Nie ma w nim też samogłosek.

Na jakiej podstawie doszli do takich wniosków? Przede wszystkim analitycy wzięli pod lupę języki grupy indoeuropejskiej, do której wchodzą podgrupy języków słowiańskich, germańskich i romańskich, a także język grecki, baskijski i łacina. Co ciekawe podczas badania porównywano także sztuczne języki, które pojawiły się już po napisaniu manuskryptu — esperanto, interlinguę, wolapik, i „elficki język” quenya. W trakcie eksperymentu porównywano kombinacje liter i odległości między nimi a także portret spektralny macierzy połączeń dwuliterowych.

Po przeprowadzonej analizie stało się jasne, że książka, nosząca imię antykwariusza Wilfrida Wojnicza, została napisana w jednym z języków europejskich. Gdyby miał to być jeden język, to najprawdopodobniej duński. Jednak przypadkowo umieszczone symbole świadczą o tym, że albo litery zostały zmieszane z czymś jeszcze, albo tekst został napisany w specjalnie stworzonym języku i zapisany przy pomocy oryginalnego systemu znaków. Nawiasem mówiąc okazało się, że „elficki” język Tolkiena jest bardzo podobny do interlingwy, a esperanto i wolapik — do łaciny. Inaczej mówiąc, statystyczne właściwości sztucznych języków są podobne do języków naturalnych.

Oprócz tego analiza struktury całego tekstu manuskryptu wykazała, że jego części są zmieszane ze sobą. Z kolei część botaniczna, astrologia, kobiece ciała i tak zwane przypisy również różnią się między sobą pod względem struktury tekstu. Ale jakie właściwie informacje zawierają i dlaczego były zakodowane, uczeni będą musieli wyjaśnić. Obecnie manuskrypt znajduje się w bibliotece rzadkich ksiąg i manuskryptów Beinecke Uniwersytetu Yale.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.