Brak naukowego konsensusu ws. zmiany płci u dzieci

Opublikowano: 27.07.2023 | Kategorie: Seks i płeć, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1365

W artykule w „Wall Street Journal” lekarze i naukowcy twierdzą, że zmiana płci dzieci jest polecana bez wystarczających dowodów naukowych. Powoli przychodzi jednak otrzeźwienie i refleksja nad nieodwracalną krzywdą, jaką piewcy „tranzycji” mogą uczynić najmłodszym.

Kwestia „transpłciowości” jest mocno upolityczniona, ale jest to przede wszystkim kwestia dotycząca nauki i lekarzy. Tutaj jednak także nie ma konsensusu. Uwagę zwraca opinia dra Stephena Hammesa, prezesa Towarzystwa Endokrynologicznego. Ten twierdzi, że z ​​„ponad 2000 badań opublikowanych po 1975 roku” wynika, że zmiana płci „zmniejsza ryzyko samobójstwa u osób transpłciowych”.

Szybko jednak znalazł przeciwników, którzy twierdzą, że nie ma to dowodów, a to raczej psychoterapia, a nie hormony i chirurgia stanowi pierwszą linię leczenia.

Około dwudziestu lekarzy i badaczy z dziewięciu krajów opublikowało w tej sprawie artykuł w Wall Street Journal. Jego celem jest zwrócenie uwagi na brak naukowego konsensusu w sprawie zmiany płci u nieletnich, a w szczególności u dzieci. Wzywają przede wszystkim do wsparcia psychologicznego.

„Wszystkie dotychczasowe systematyczne przeglądy dowodów […] wykazały, że korzyści dla zdrowia psychicznego wynikające z interwencji hormonalnych u nieletnich mają niski lub bardzo niski efekt” – twierdzą autorzy. Dodają, że „nie ma wiarygodnych dowodów na to, że zmiana hormonalna jest skutecznym środkiem zapobiegania samobójstwom”.

Sygnatariusze panelu zalecają więc przede wszystkim psychoterapię „jako pierwszą linię leczenia” dzieci z dysforią płciową, a nie zamiast przepisywanie hormonów lub operacje. Wskazują też na szkodliwe i nieodwracalne skutki takiego „leczenia”.

Autorstwo: BD
Na podstawie: „Le Figaro”, „Wall Street Journal”, „Valeurs”
Źródło: Nczas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.