Blok komunalny w Warszawie okazał się fuszerą

Opublikowano: 27.12.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2283

Kilkuset lokatorów bloku komunalnego przy ulicy Piaskowej 9 musi opuścić swoje mieszkania. Powód? Budynek jest w fatalnym stanie.

“Mam męża na wózku, nie wiem czy w budynku zastępczy będzie infrastruktura dla niepełnosprawnych” – mówi jeden z mieszkanek wolskiego bloku.

“Nie mam już urlopu, będę musiała wziąć bezpłatny żeby zorganizować przeprowadzkę” – mówi inna lokatorka.

Dla mieszkańców 147 lokali komunalnych z ulicy Piaskowej rozpoczął się dramat. O tym, że muszą się przeprowadzić na czas prac remontowych dowiedzieli się z kartek zawieszonych na klatkach schodowych. Ostatnia ekspertyza zabrzmiała jak wyrok. Okazało się wprawdzie, że „stan techniczny konstrukcji nośnej obiektu jest zadowalający”, jednak renowacji wymagają ściany zewnętrzne i wewnętrzna. Na większości z nich zarysowały się pęknięcia. W niektórych pomieszczeniach wygląda to dramatycznie, bo rysy obejmują całe pokoje, co stwarza wrażenie jakby kawał bloku mógł w każdej chwili odpaść.

Problemy w bloku komunalnym przy ulicy Piaskowej 9 zaczęły się niedługo po oddaniu do użytku, dziewięć lat temu. Już moment po wprowadzeniach zaczęły wpływać skargi. W 2012 roku, na zlecenie wolskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami, wykonano ekspertyzę. Stwierdzono usterki, które były usuwane w ramach gwarancji przez wykonawcę. Ale problemy wracały. Co ciekawe, w maju 2018 roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego przeprowadził swoją kontrolę, ale nie dostrzegł „zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i mienia”. Administrator budynku miał jednak wątpliwości co do tej oceny, dlatego też zlecił kolejne badanie prywatnej firmie. Ta stwierdziła liczne uszkodzenia ścian i ugięcia stropów. Ekspertyza został przekazana do nadzoru budowlanego, który zadecydował o natychmiastowym remoncie. A to oznacza konieczność przeniesienia lokatorów do lokali zastępczych.

Według danych wolskiego ratusza jak dotąd zostało wydanych 108 wskazań do lokali zamiennych. Odbyło się już 60 przeprowadzek. Trwa procedura kolejnych 20 wskazań.

“Na przełomie stycznia i lutego planujemy zakończyć proces wydawania wskazań. Równolegle są prowadzone prace nad ogłoszeniem przetargu na dokumentację projektową remontu” – uzupełnia Krzysztof Strzałkowski. I przypomina, że zgodnie z obowiązującą decyzją WINB, remont budynku powinien zakończyć się do 31 grudnia 2019 roku.

Autorstwo: Piotr Nowak
Zdjęcie: Google.Maps
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.