Biskup z Kielc wydał instrukcję ws. muzyki w kościele

Opublikowano: 29.11.2018 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2237

Biskup kielecki wydał specjalną instrukcję dotyczącą prezentowanej w kościele muzyki. Zgodnie z dokumentem w świątyniach diecezji kieleckiej nie można odtwarzać muzyki rozrywkowej. Pojawiła się nawet lista zakazanych piosenek, m.in. „Hallelujah” Leonarda Cohena czy „The Winner Takes It All” ABBY.

W trakcie ślubów pary młode coraz chętniej odtwarzają swoje ukochane przeboje. W ten sposób chcą jeszcze bardziej umilić sobie ten wyjątkowy i niezapomniany dzień.

Diecezja kielecka postanowiła wprowadzić w tej kwestii zmiany. Biskup Jan Piotrowski wydał specjalną instrukcję dotyczącą muzyki w kościele, która pojawiła się na oficjalnej stronie internetowej kurii.

W dokumencie nazwanym „Instrukcja dotycząca muzyki i śpiewu liturgicznego dla diecezji kieleckiej” pojawiła się lista zasad obowiązujących w trakcie nabożeństwa.

Zgodnie z opublikowanymi przepisami nie wolno podczas liturgii wykonywać piosenek o charakterze świeckim. Zabrania się odtwarzania chociażby muzyki filmowej i rozrywkowej. W instrukcji pojawiły się nawet konkretne tytuły utworów, które nie są dopuszczone do wykonywania w kościele. Mowa m.in. o przebojach The Beatles, „Hallelujah” Leonarda Cohena, „The Winner Takes It All” ABBY czy „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego.

“Pieśni, które można wykonywać podczas Mszy Świętej powinny pochodzić z bogatego skarbca tradycji Kościoła, prezentując właściwą treść i formę. Powinny one również posiadać aprobatę stosownej władzy kościelnej” — czytamy w instrukcji.

W dokumencie pojawia się także zapis o edukowaniu parafian. Proboszcz, organista i osoby odpowiedzialne za muzykę w parafii powinni przynajmniej raz w miesiącu przeprowadzić naukę śpiewu, podczas której zaznajomią wiernych z nowymi, ale także powszechnie znanymi pieśniami i zachęcą ich do wspólnego śpiewania w trakcie nabożeństw.

Autorstwo: kcz
Źródło: Cooltura24.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.