Bierni palacze wypalają „paczkę papierosów” dziennie

Opublikowano: 29.08.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 900

Nowe badanie wykazało, że powietrze w miastach może być tak zanieczyszczone, że wdychanie go w ciągu dnia jest równoważne wypalaniu paczki papierosów.

https://www.youtube.com/watch?v=ZeWVG69l4iY

Ze względu na gazy spalinowe i emisje z fabryk atmosfera w wielu miastach przemysłowych jest tak zanieczyszczona, że mieszkańcy zaczynają się dusić. Stała obecność w powietrzu ogromnej ilości zanieczyszczeń przyczynia się do rozwoju wielu chorób płuc.

W nowej pracy naukowcy skupili się na rozedmie płuc, czyli stanie, który niszczy pęcherzyki powietrzne w płucach. Może powodować świszczący oddech, kaszel i duszność, a także zwiększa ryzyko śmierci.

Naukowcy odkryli, że podwyższony poziom szkodliwych substancji w powietrzu miejskim, w szczególności ozonu, może powodować rozedmę płuc rozwijającą się tak szybko, jakby ktoś palił paczkę papierosów dziennie.

Naukowcy przeanalizowali dane 7071 osób z lat 2000-2018, mieszkających w sześciu aglomeracjach Stanów Zjednoczonych: Chicago, Winston-Salem w Karolinie Północnej, Baltimore, Los Angeles, St. Paul w Minnesocie i w Nowym Jorku. W tym celu wykorzystali analizę zawartości zanieczyszczeń w miastach w różnych odstępach czasu oraz dane z wieloetnicznego badania miażdżycy tętnic MESA.

Okazało się, że najbardziej zagrożeni są ludzie mieszkający na obszarach, na których poziom ozonu w atmosferze został zwiększony już choćby o trzy miliardy części od ponad 10 lat. Pod względem narażenia na choroby płuc jest to równoważne z paleniem paczki papierosów dziennie przez 29 lat.

Ozon w metropoliach powstaje w wyniku działania światła ultrafioletowego na niektóre produkty zawarte w spalinach. Gaz ten ma bardzo silne właściwości utleniające, a przy długotrwałej emisji niszczy komórki organizmu, sprzyja tworzeniu reaktywnych form tlenu, które z kolei powodują mutacje, czasem prowadzące do raka.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 29.08.2019 16:34

    Artykuł jak z Onetu. Byle straszyć ludzi głupotami. Na Onecie i innych tego typu portalach ponad połowa informacji, to o jakimś niebezpieczeństwie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.