Biegunka – jak sobie z nią poradzić?

Opublikowano: 16.10.2019 | Kategorie: Publicystyka, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 595

Biegunka to jedna z częstszych dziecięcych przypadłości. O ile najczęściej jest niegroźna, o tyle bywają sytuacje, w których lepiej skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że naszemu malcowi nic nie zagraża. Jak jednak rozpoznać ten moment? Czy biegunkę u dziecka można leczyć domowymi sposobami? Jak zapewnić malcowi szybki powrót do zdrowia i kompleksową opiekę? Sprawdzamy!

Biegunka – co to?

Biegunka pojawia się u dzieci często. Zwykle wywołuje ją infekcja wirusowa przewodu pokarmowego, rzadziej – zmiana diety, alergie lub bakterie. O biegunce mówi się wtedy, kiedy dziecko oddaje zdecydowanie więcej stolców niż zazwyczaj, a ich konsystencja jest luźniejsza. Czasem pojawiają się tam dodatkowe substancje – śluz, krew lub ropa. Najczęściej z rozwolnieniem dziecko ma też inne objawy infekcji – jest marudne, brak mu apetytu, pojawia się temperatura.

Jak wiadomo, nie wszystkie problemy zdrowotne wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza. Czasem wystarczą proste, domowe metody, by złagodzić przebieg schorzenia i ulżyć malcowi. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie o to, co na biegunkę u dziecka będzie najlepsze. W zależności od przyczyn pojawienia się problemu, odpowiedzi na nie może być kilka.

Różne przyczyny, różne pomysły

Przy klasycznej infekcji wirusowej lub chwilowych problemach trawiennych najlepszym, co możemy zrobić, jest zadbanie o skrupulatne nawadnianie malucha. W trakcie rozwolnienia z organizmu usuwana jest woda i substancje mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Musimy nauczyć się je uzupełniać. Posłużą do tego specjalne preparaty elektrolitowe. Do tego lekka dieta i czujna obserwacja małego człowieka. Tutaj pomoże czas, odpoczynek i nawadnianie.

Wśród powodów pojawienia się problemów z trawieniem wymienia się także alergie pokarmowe. U małych dzieci to coraz częstszy problem. W takim przypadku biegunka jest może mniej uciążliwa, ale trwa zdecydowanie dłużej. Żeby pozbyć się kłopotu i ulżyć dziecku, musimy bacznie obserwować jego dietę i odkryć, po których produktach zaczynają się dolegliwości. I wykluczyć z jadłospisu to, co szkodzi szkrabowi.

Do groźniejszych przyczyn powstawania biegunki należą bakterie – salmonella, shigella lub czerwonka. Najczęściej towarzyszą im: ostre rozwolnienie, gorączka i bolesne skurcze jelit. Przy takich objawach należy udać się do lekarza. Bo tu na pytanie o to, co na biegunkę u dziecka stosować, odpowiedzieć może tylko specjalista.

W każdym z tych przypadków najważniejszą rzeczą, o której musi pamiętać każdy opiekun, jest nawadnianie. Brak odpowiedniej ilości płynów oraz minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu może się skończyć nawet pobytem w szpitalu. A tego wszyscy przecież chcemy uniknąć.

Rysunek: Conmongt (CC0)
Źródło: Sekrety-Zdrowia.org


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.