Bezpłatne leki dla seniorów? Tak, tylko wybrane

Opublikowano: 09.02.2016 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 742

Kolejna przedwyborcza obietnica PiS okazuje się zbyt droga, by można było ją realizować. Państwo zrefunduje leki dla najstarszych pacjentów, ale bynajmniej nie wszystkie.

Przedstawiając się jako partia wrażliwa społecznie i gotowa zatroszczyć się o obywateli w potrzebie, Prawo i Sprawiedliwość obiecało w kampanii wyborczej pomóc wszystkim – dzieciom, młodym, a także seniorom. Do nich adresowana była obietnica stuprocentowego refundowania przez państwo leków wykupywanych przez obywateli po 75. roku życia. Politycy PiS z troską zwracali uwagę na fakt, że, jak wynika z doświadczeń farmaceutów, nie raz najstarsi chorzy rezygnują z zakupienia leków wypisanych im przez lekarzy, bo zwyczajnie ich na nie nie stać. Jeśli się da, wybierają tańszy zamiennik. Jeśli się nie da, zostają bez lekarstwa.

O bezpłatnych lekach dla seniorów mówiła jeszcze Beata Szydło w swoim expose. Teraz minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przyznaje, że nie ma na ten cel dość pieniędzy w budżecie. Na lekarstwa dla najstarszych pacjentów pójść może nie więcej, niż 500 mln złotych. Tymczasem w 2015 r. Polki i Polacy powyżej 75. roku życia zakupili leki na receptę warte 2,6 mld złotych. Do tego wypada dodać wartość lekarstw, które zostałyby kupione, gdyby pacjentów było na nie stać.

Rząd na początek ustalił, że receptę na darmowy lek pacjent będzie mógł otrzymać tylko od lekarza rodzinnego, nie od specjalisty. Nadal nie wiadomo natomiast, kto ustali listę leków i na podstawie jakich kryteriów. Wątpliwości są podstawowe – co np. z lekami przeciwko cukrzycy i nadciśnieniu, których bardzo potrzebują rzesze najstarszych pacjentów, ale również tysiące ludzi, którym do 75 lat jeszcze sporo brakuje? Czy PiS uzna, że w związku z tym nie warto zajmować się nimi w pierwszej kolejności?

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Wadera 09.02.2016 11:12

    Kolejna afera z czasów PO-PSL wychodzi na światło dzienne: http://wpolityce.pl/polityka/281059-gigantyczna-afera-w-nfz-dane-wszystkich-polakow-sa-w-rekach-dwoch-firm-kto-na-tym-zarobil-cba-przeswietla-kontrakty
    Nie dziwne też, że nie ma pieniędzy w budżecie. Poprzednia władza rozkradła wszystko. Nawet na żyrandole i obrazy się połasili. PIS się przeliczył. W niektórych ministerstwach nadal trwa audyt.

  2. BrutulloF1 09.02.2016 15:17

    Dobrej zmiany ciąg dalszy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.