Będą dodawać owady ukradkiem do obecnej żywności?

Opublikowano: 21.10.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3978

W owadach mogą występować np. związki bioaktywne, które nie są wytwarzane przez organizm człowieka — zauważa Radosław Bogusz z SGGW, badacz jakości żywności produkowanej z owadów. I dodaje, że owady postrzegane są u nas na razie negatywnie – „jako potencjalne zagrożenie, a nie źródło pożywienia”.

Unia Europejska na początku 2023 r. wydała decyzje dotyczące rozszerzenia listy dopuszczonych do spożycia owadów oraz produktów z ich udziałem. Już w 2021 r. za w pełni bezpieczne do spożycia Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Żywności uznała suszone larwy mącznika młynarka, później listę poszerzono o szarańczę wędrowną, a w lutym 2023 roku o świerszcza domowego.

Radosław Bogusz, doktorant Szkoły Doktorskiej SGGW oraz Instytutu Nauk o Żywności SGGW, prowadzi badania nad jakością żywności produkowanej z owadów. Jak ocenia, decyzjom UE dotyczącym rozszerzenia listy dopuszczonych do spożycia owadów oraz produktów z ich udziałem, towarzyszyła w Polsce negatywna narracja, „co tylko nasilało obawy Polaków przed koniecznością włączenia owadów do ich codziennej diety”.

Tymczasem zdaniem naukowca, cytowanego na stronach internetowych SGGW, „owady mogą stanowić zrównoważone, alternatywne źródło białka i tłuszczu w naszej diecie”. Dodatkowo – jak podkreślił „nie powinniśmy zapominać o związkach bioaktywnych, które kojarzone są głównie z owocami i warzywami, a mogą występować również w owadach”. „Związki bioaktywne nie są wytwarzane przez organizm człowieka, a więc muszą być dostarczane wraz z pożywieniem” – tłumaczy Bogusz. „Ich rolą jest przykładowo ochrona komórek i tkanek przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników, które przyczyniają się do powstawania różnych jednostek chorobowych czy znacznie przyspieszają procesy starzenia się skóry”.

Jego zdaniem zainteresowanie produktami na bazie owadów jadalnych jest względnie małe, na co wpływ mają czynniki kulturowe. „Owady na ogół postrzegane są negatywnie, kojarzą się bardziej z potencjalnym zagrożeniem, a nie źródłem pożywienia w naszej codziennej diecie” – zauważył naukowiec. Dlatego – jego zdaniem – „wyzwaniem jest sprawienie, aby owady były bardziej akceptowalne przez konsumentów”. „Możliwe jest to poprzez wprowadzenie ich do receptury powszechnie znanych i lubianych produktów w formie zmielonej albo wzbogacenie takiego produktu w dany składnik, jak białko czy wspomniane wcześniej związki bioaktywne” – podkreślił Radosław Bogusz.

Zaznaczył, że „zanim jednak taki składnik znajdzie zastosowanie w produkcji żywności, potrzebne są liczne badania”. „Niezależnie, czy jest to żywność na bazie owadów, czy też tradycyjna, musi ona spełniać szereg wymagań związanych z bezpieczeństwem, ale i jej jakością. Krótko mówiąc, każda żywność musi być bezpieczna” – podkreślił badacz. Dopiero w dalszej kolejności „powinna spełniać oczekiwania dzisiejszych konsumentów” – mówi badacz, cytowany na stronie SGGW. „Spełnienie tych wymagań jest możliwe dzięki różnym analizom laboratoryjnym, wśród których wymienić należy badania dotyczące jakości mikrobiologicznej czy wartości odżywczej”.

Bogusz prowadzi badania, między innymi w ramach stażu naukowego sfinansowanego ze środków Własnego Funduszu Stypendialnego SGGW. Owady badał m.in. w Turcji na Uniwersytecie Technologicznym w Izmirze.

Owady uznawane są za nową żywność, która może zostać wprowadzona do obrotu na rynku w UE tylko wówczas, gdy uzyska stosowne zezwolenie Komisji Europejskiej i zostanie włączona do unijnego wykazu dozwolonej nowej żywności. Etykietowanie żywności z dodatkiem owadów określają unijne przepisy mówiące o tym, że informacja o ich obecności musi się znaleźć na opakowaniu produktu. Spożywanie owadów to entomofagia. W Polsce i Europie to wciąż nieodkryty kierunek kulinarny.

Zdjęcie: ivabalk (CC0)
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. Dandi1981 21.10.2023 09:42

    Zywnosc musi byc bezpieczna , jak ludzie nigdy nie zywili sie owadami , nawet w tajlandii suszone owady byly tylko dla turystow.
    Oni zrobia badaniq w zaleznosci kto granty przyznal na te badania.
    Dopiero po latach spozywania owadow przez duza grupe ludzi pokaze to jakie choroby to niesie.

  2. adambiernacki 21.10.2023 10:40

    Po cichu dodawane to jest na szeroka skale już od jakiegoś czasu a nie oszukujmy się polskiej populacji kompletnie wszystko jedno co żre i jak żre.

  3. Baltazar Bombka 21.10.2023 14:36

    Dodajcie de kebabów albo bigmakow, Polacy zjedzą. Jeszcze powiedza że pyszne.

  4. MasaKalambura 21.10.2023 14:57

    Jedyne owady halal-koszer-jadalne rytualnie to świerszcze, a inaczej szarańcza.

    Jakoś mnie to nie dziwi, wszak to owady wegetarianie. Jak owce, krowy, kozy i wielbłądy- również koszer/halal.

  5. Kazma 21.10.2023 16:53

    W końcu świat całkiem wywali się do góry nogami, a wtedy kusy zatriumfuje a już całkiem wyniszczona intelektualnie i mentalnie ludzkość przyklaśnie temu śc|erwu i w radosnym szale wbiegnie do piekła.

  6. replikant3d 21.10.2023 18:03

    Oj tam, oj tam! Azjaci od dekad wcinają robactwo i są zdrowi…Niech od nich wezmą przepisy na smaczne dżdżownice ,czy świerszcze…Co jak co ale mają w tym ogromne doświadczenie. Bedąc w ich restauracjach nawet nie masz pojęcia że wcinasz jakiegoś robaczka…

  7. Drnisrozrabiaka 21.10.2023 23:55

    Tak zareklamują, że robaki jeść będą, jeździć rikszami, mieszkać w jaskiniach a znaczek na czoło to sami się o niego prosić będą…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.