BBC atakuje medialnie polską ambasadę w Londynie

Opublikowano: 27.06.2018 | Kategorie: Media, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 370

Stacja BBC krytycznie wypowiedziała się na temat roli Ambasady RP w Londynie w organizacji spotkania Slough Book Fair. Wydarzenie, w którym udział wzięli znani z kontrowersyjnych poglądów polscy dziennikarze, zostało zorganizowane w 2017 roku przez Polskę Niepodległą.

Autorki materiału opublikowanego na łamach BBC, Nawal Al-Maghafi i Maja Rostowska, zarzuciły polskiej ambasadzie w Londynie częściowe sfinansowanie spotkania „skrajnie prawicowych ekstremistów”. W Slough Book Fair udział wzięli m.in. Witold Gadowski, Wojciech Sumliński, Rafał Ziemkiewicz i Marcin Rola, a zatem dziennikarze, którzy, według Al-Maghafi i Rostowskiej, „znani są w Polsce z szerzenia mowy nienawiści”.

Stacja BBC postanowiła przeprowadzić wywiad z Marcinem Rolą – moderatorem debaty w trakcie Slough Book Fair i twórcą kanału internetowego wRealu24, na którym dziennikarz prezentuje swoje kontrowersyjne poglądy. W programie „BBC Newsnight” Marcin Rola został zapytany m.in. o swoje wypowiedzi dotyczące pedofilii w islamie oraz możliwości toczenia swobodnej debaty na Speaker’s Corner w Hyde Parku w Londynie.

Dziennikarka BBC przytoczyła polskiemu dziennikarzowi fragmenty, w których mówił on m.in. o pedofilii w islamie: „W islamie pedofilia to jest jakby chleb powszedni w tej doktrynie politycznej, bo islam to nie jest religia i chyba każde dziecko to wie… Więc pedofilia jest normalna, te wszystkie małżeństwa, sprzedawanie kobiet za kozy, świnie itd. Znaczy za świnie nie, bo to islam” – to cytat z jednego z programów. W odpowiedzi na zarzut Al-Maghafi o szerzenie nienawiści Marcin Rola odparł, że nawołuje on tylko do debaty i że „nie wszyscy muzułmanie do pedofile”. – Odnosiłem się do przykładów. Nie wrzucam wszystkich do jednego wora. (…) Nie oszukujmy się, jak do Europy Zachodniej przyszli imigranci, to wzrosły statystycznie także ataki w Berlinie czy Nicei, to są niestety fakty, ja sobie tego nie wymyśliłem – wytłumaczył Polak na antenie BBC.

Nawal Al-Maghafi zapytała też Marcina Rolę o jego wypowiedź dotyczącą Speaker’s Corner w Londynie. W trakcie jednego ze swoich programów na kanale wRealu24.pl kontrowersyjny dziennikarz powiedział: „Na Speaker’s Corner pozwalają tym dzikusom przychodzić na tych swoich latających dywanach, żeby tam się wydziczali? To jest kpina jakaś, to się w głowie nie mieści”. Przyciśnięty przez brytyjską dziennikarkę Marcin Rola przyznał, że użył w programie za mocnych słów, ale nie potrafił też w pełni uzasadnić swoich radykalnych opinii. – Islam islamowi nie jest równy. Mamy różne odłamy, także szczepy islamu. Oni wprost sprzedają np. kobiety za krowę czy kozę. Ja odniosłem się bezpośrednio do tych faktów. Co do słowa “dzikusy”, jakie tutaj zawarłem, to jednak zawarłem to w kontekście “grooming gang”. Może faktycznie to było troszkę gdzieś mocne, ale odnosiło się jednak do patologii. W tym przypadku uważam, że to było zasadne – powiedział polski dziennikarz.

Ambasada RP w Londynie, zapytana przez BBC o komentarz w sprawie współfinansowania „skrajnie prawicowych ekstremistów”, oświadczyła, że wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi w takich sytuacjach zasadami. W komunikacie dla „BBC Newsnight” czytamy, że wydarzenie zostało sfinansowane po przeprowadzeniu „odpowiedniej oceny i uzyskaniu akceptacji zgodnie z przepisami określającymi wykorzystanie środków budżetowych MSZ”.

Ambasada RP w Londynie wystosowała oświadczenie, w którym odniosła się do zarzutu BBC o współfinansowanie „skrajnie prawicowego wydarzenia”. Poniżej publikujemy pełne oświadczenie ambasady.

Oświadczenie Ambasady RP w Londynie w związku z emisją programu BBC „Newsnight” o „grupach skrajnie prawicowych”

W związku z wczorajszą emisją programu BBC „Newsnight” o „grupach skrajnie prawicowych” Ambasada RP w Londynie informuje, że nie popiera jakiejkolwiek skrajnej retoryki czy to antymuzułmańskiej czy to antyimigracyjnej.

Targi Książki w Slough w listopadzie 2017 r. (z udziałem m.in. Rafała Ziemkiewicza, Piotra Goćka, Witolda Gadowskiego i Tadeusza Płużańskiego) otrzymały dofinansowanie w wysokości 1019,39 GBP z funduszy polonijnych MSZ po tym, jak wniosek w tej sprawie przeszedł stosowną procedurę oceny i uzyskał akceptację zgodnie z przepisami określającymi wykorzystanie środków z budżetu MSZ w ramach realizacji zadań z zakresu współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Wydarzenie to jest jednym z wielu przedsięwzięć polonijnych w Wielkiej Brytanii, które Ambasada wspiera, używając funduszy polonijnych.

Dofinansowanie było udzielone w dobrej wierze dla przedsięwzięcia polonijnego, które miało wspierać czytelnictwo w języku polskim oraz promować polską historię wśród Polonii, organizowanego przez kręgi konserwatywne i prawicowe, a nie, jak sugeruje program BBC, ekstremistyczne. Ambasada nie jest jednak w stanie śledzić, kontrolować ani odpowiadać za wszystkie wypowiedzi gości zaproszonych przez organizatorów polonijnych. Ambasada pragnie podkreślić, że MSZ i placówki dyplomatyczne działają na podstawie i w granicach kompetencji wyznaczonych przez przepisy prawa międzynarodowego i krajowego.

Jeśli istnieją poważne wątpliwości co do charakteru wydarzenia, Ambasada nie wspiera takiego przedsięwzięcia. Bieg Tropem Wilczym jest popularnym w Polsce wydarzeniem upamiętniającym podziemną działalność antykomunistyczną po II wojnie światowej. Odbywa się on pod patronatem Prezydenta RP i Ambasada nie widziała powodów, aby nie wesprzeć pierwotnie tego typu wydarzenia w Slough (luty 2017 r.). Jednak gdy placówka uzyskała informację, że Jacek Międlar planuje wziąć w nim udział, to natychmiast wycofała patronat i wsparcie finansowe. Niestety w między czasie organizatorzy wydarzenia zdążyli wykorzystać logo Ambasady na materiałach promocyjnych wydarzenia i było za późno, aby wycofać materiały te z obiegu. Placówka przekazała te wyjaśnienia programowi „Newsnight”, który niestety nie podał ich we wczorajszym materiale.

Co do sprawy zatrzymania Jacka Międlara, obowiązkiem Ambasady i Konsulatów RP jest pomoc polskim obywatelom, jeśli tego sobie życzą, w ramach działań podejmowanych na podstawie konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych, a także bilateralnej umowy konsularnej, na mocy których konsulowie mogą poprosić władze miejscowe o informacje na temat polskich obywateli, którzy zostali zatrzymani przez brytyjskie służby graniczne.

Ambasada udzielała szczegółowych odpowiedzi programowi „Newsnight” na wszystkie zadawane przez niego pytania w toku tworzenia materiału.

Zdjęcie: Tim Loudon (CC BY-ND 2.0)
Źródło: PolishExpress.co.uk [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

15
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Aida
Użytkownik

Nie lubię Roli, za mało profesjonalny, za mało przepytywania, za dużo własnych wtrąceń, język potoczny, “wiejski głupek” a nie dziennikarz, jak go nazwał któryś z dziennikarzy, nie pamiętam który.
I to nie jest tak, że Rola ma rację w tych przytoczonych fragmentach, tylko coś tam sobie Rola miele trzy po trzy, bez merytorycznego przygotowania.

mar173
Użytkownik
mar173

Słusznie zrobiło BBC. Rola to niezły manipulator – ma całą armię telewidzów więc jest znaczącą jednostką w Polsce. Trzyma z takimi ludźmi jak Jerzy Zięba – manipulator, oszust, naciągacz…

W Newsweek pojawił się artykuł o jego działalności: “Antyszczepionkowcy zaatakowali lekarza, który przekonywał, że dzieci należy szczepić. Prokuratura wszczyna śledztwo”

Na co Zięba odpowiedział ( ma już sprawę w sądzie, pali mu się pod nogami, biznes już nie będzie tak dochodowy jak dawniej toi plecie baran trzy po trzy ) [linki bez spacji, kropka przed com]:
streamable com / dmu16
streamable com / zf9w5

Kolejna odpowiedź od Newsweek: “„Gnoju śmierdzący”. Agresywna reakcja Jerzego Zięby na tekst w „Newsweeku””

Gats
Użytkownik
Gats

@mar173
Jeżeli Newsweek jest dla ciebie źródłem “rzetelnych” informacji to juz mi cie żal. Dorośnij.

Perun
Użytkownik
Perun

Widziałem ten wywiad i muszę przyznać,że jakoś wybrnął, chociaż był bardzo spięty i zdenerwowany na początku. Był to typowy atak reżimowej, komuszej telewizji przeprowadzony przez dziwaczną koalicję muzułmanki i żydówki a że na obcym boisku i musiał dobierać słowa to 2:0 dla Roli.
Czy tow. @mar173 zastanowił/a się skąd wRealu24 ma taką “armię telewidzów”? może dlatego,że prawdę można tam usłyszeć? No tak, tylko,że tego to już w Newsweeku nie napisali.

mar173
Użytkownik
mar173

@Gats
Tu nie chodzi o Newsweek tylko o osobę Jerzy Zięba. Jeśli powiesz że KAŻDY artykuł newsweeka jest stronniczy, beznadziejny etc. to nie mam przyjemności z tobą rozmawiać. Sam nie czytam, bo za dużo stronniczej polityki, ale reszta a ściślej naukowa strona newsweeka jest na bardzo wysokim poziomie.

@Perun
“skąd wRealu24 ma taką „armię telewidzów”? może dlatego,że prawdę można tam usłyszeć?”

Prawdę powiadasz ? Nawet nie potrafisz filtrować informacji -> a sam Rola o to prosi. Łykasz wszystko bo szkoda ci czasu na analizę. Wszystko co powie Rola uznasz za prawdę.

Politycy grają o stołki, o ustawienie siebie i rodzin do końca życia. Dajecie temu zainteresowanie – jest to smutne. Dzięki takim ludziom jak wy Rola może istnieć, z drugiej strony istnieją lemingi lewe co czytają jedynie rubryki newsweeka dotyczące polityki. Brak zainteresowania nauką, kulturą. Zięba niema wykształcenia medycznego, nie zna podstaw chemii, biologii, ale ma jedno czego nie mają oczytani, wykształceni, inteligentni doktorzy, profesorowie – przemawia chłopskim językiem [stado nieoczytanych ludzi powie że to język ludzki co jest kompletną bzdurą bo język ludzki to język naukowy, racjonalny, kulturalny – wszystko czego nie ma Zięba].

@Perun Posłuchaj uważnie:
youtu . be / DdFCjdUL6V4
youtu . be / LuhheEbMvgA
Internet jest pełen bzdur -> doskonała wyprawa nieoczytanych chłopów którzy każdą bzdurę przyjmują za prawdę -> jedno małe ale: “Jesteś z nami albo przeciwko nam” -> Newsweek nie jest z wami politycznie to traktujecie każdą informację od nich jako fałsz i zgorszenie. Rola z wami więc na 100% mówi prawdę.

Perun
Użytkownik
Perun

mar173 27.06.2018 18:44

Po pierwsze szczylku to, za młodziódki jesteś żeby mi tłumaczyć gdzie jest prawda a gdzie jej nie ma i co trzeba filtrować a czego nie. Wykłady o polityce też sobie daruj bo jej znajomość na poziomie zera pokazałeś kilkoma postami na tym forum.
Kto w ogóle pytał czy rozmawiał z tobą o Ziębie w tym wątku?? znasz tylko tę jedną melodię? Facet ani mnie ziębi, ani parzy, nie znam człowieka i nie widzę powodu żeby go poznawać. Jedyne co wiem o nim to,że jest inżynierem więc ma o trzy szkoły więcej od ciebie.

mar173
Użytkownik
mar173

@Perun
Właśnie tacy ludzie jak ty bez kultury, emocjonalni, złośliwi są wyznawcami Zięby.
streamable . com / dmu16
streamable.com/dmu16

Ludzie na miłość boską zacznijcie myśleć, używajcie mózgu, nie bądźcie tak emocjonalni. Agresja jest wynikiem braku argumentów -> nie mam złudzeń że mam do czynienia z nieoczytanym człowiekiem, lub smutnym, samotnym.

Xman
Użytkownik
Xman

Ambasada miała prawo finansować to wydarzenie . Wymienieni dziennikarze to kwiat polskiego dziennikarstwa. BBC wzięło Rolę na spytki bo jest najmniej ogarnięty. Natomiast to że ambasada wycofała kasę po informacji o planowanym udziale Międlara to efekt polityki pełzania przed Izraelem, jako że Międlar jest znany z wypowiedzi antyżydowskich. Efektem tej polityki jest zmiana ustawy o IPN która dziś została przegłosowana. Rząd odtrąbił to jako wielki sukces a tak na prawdę dali po prostu doo*oopy.

Xman
Użytkownik
Xman

@Atos To nie jest żydowski rząd bo gdyby był to by w ogóle takiej ustawy nie wprowadzał ani o nią nie zabiegał. Nic nie świadczy o tym że to żydowski rząd. To rząd patriotyczny który dał po prostu D*PY. Tylko tyle.

Perun
Użytkownik
Perun

mar173 27.06.2018 19:29

Przynajmniej coś ustaliliśmy, ja bez kultury, ty bez mózgu za to z zaciętą katarynką pt. Zięba

Atos 27.06.2018 20:02

Już wszedł, mimo,że w Newsweeku nic nie piszą na ten temat :-)

mr_craftsman
Użytkownik
mr_craftsman

“Nawal Al-Maghafi i Maja Rostowska”

I tu każdy rozsądnie myślący kończy czytać, bo już wszystko wiadomo.

Córka ministra Jacka Rostowskiego/Rothfelda, odpowiedzialnego za kradzież pieniędzy z OFE.
Rostowska pasła się na fuchach załatwianych przez tatusia, dopóki jego opcja polityczna rządziła Polską.

A teraz się mści :)

dfg
Użytkownik
dfg

Wybrali Rolę, bo wydaje się być miernym dziennikarzem z mierną wiedzą (tak wnioskuję po jego wypowiedziach), który wprost wygłasza osądy, często bardzo niewyważone, świadczące o jego niedojrzałości i być może naiwnej stronniczości. Najwidoczniej Anglicy uznali, że będzie dobrym narzędziem dla udowodnienia tezy, jaką sobie postawili. Oczywiście nie krytykuję Roli za jego ciężką pracę włożoną w tworzenie programów. Goście tam zapraszani są bardzo interesujący. Mam nadzieję, że uda mu się przejść ewolucję w dobrą stronę.

Aida
Użytkownik

Rola juz ileś lat bawi się w dziennikarza, z miernym skutkiem. Nie każdy się po prostu do tego nadaje. Ale Rola wywęszył pieniądz, no i pewnie też to jakaś jego pasja. W każdym razie nie uczy się na błędach i ogólnie prezentuje bardzo niski poziom merytoryczny. Jeśli już chce aspirować do roli dziennikarza niech oszczędzi widzom wysłuchiwania marnych żartów i stereotypowego myślenia.

Xman
Użytkownik
Xman

@Atos oddano ją pod głosowanie bez konsultacji z posłami ponieważ to rząd rządzi i rząd dał du*y. Dlatego że to właśnie od rządu zależało to zrobiono to tak żeby było tak jak chciał rząd. Paniemajesz ? ;-)

Xman
Użytkownik
Xman

@Aida ja znam Rolę tylko z wywiadów z Karoniem i faktycznie nie jest to jakiś mędrzec. Ale koleś ma fajne luźne podejście-z humorem i ogólnie prezentuje postawę czysto zdroworozsądkową. To że nie ma w tym jakiegoś głębokiego przesłania to mi osobiście nie przeszkadza. Rola powinien był powiedzieć w tym BBC że gdy mówił o dzikusach na latających dywanach to nie traktował tego poważnie. Powiedział tak w formie żartu bo lubi żartować sobie ze stereotypów :D I nie jest rolą BBC ocenianie jego poczucia humoru :D Pewnie babę by zatkało. XDDDD