Bayer chce wykupić korporację Monsanto

Opublikowano: 25.07.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 862

Niemieckie przedsiębiorstwo chemiczne i farmaceutyczne Bayer AG już od dwóch miesięcy próbuje wykupić powszechnie znienawidzoną korporację Monsanto, która zajmuje się produkcją chemii i roślinności modyfikowanej genetycznie. Jak dotąd nie podpisano jeszcze żadnej umowy, gdyż Monsanto oczekuje lepszej propozycji, ale prędzej czy później z całą pewnością dojdzie do transakcji.

Bayer zaproponował korporacji biotechnologicznej Monsanto 64 miliardy dolarów. We wtorek propozycja ta została odrzucona, ale strony prawdopodobnie będą prowadzić dalsze negocjacje. Monsanto wcale nie musi podpisywać umowy akurat z Bayerem, gdyż jak ujawniono w zeszłym miesiącu, dyskusje prowadzone są również z innymi firmami, między innymi z niemieckim przedsiębiorstwem chemicznym BASF.

Monsanto posiada bardzo złą opinię na świecie i to samo może spotkać korporację, która dokona zakupu. Szef Bayera Werner Baumann przyznał, że nie obawia się złego wizerunku, bo jego firma jest rzekomo dobrze postrzegana i cieszy się zaufaniem. Warto jednak dodać, że w maju, gdy po raz pierwszy media powiadomiły o tej wielkiej ofercie, akcje Bayera spadły aż o 12%. Nie wszyscy inwestorzy są przekonani co do tej transakcji.

Korporacja Monsanto zajmowała się kiedyś produkcją broni chemicznej (Agent Orange) na potrzeby amerykańskiej armii, a nawet była zaangażowana w prace nad pierwszą bronią atomową w ramach Projektu Daytona (był on częścią Projektu Manhattan). Jej dzisiejsze projekty mają już rzekomo pokojowy charakter – teraz produkuje chemię do użytku w rolnictwie, a także żywność modyfikowaną genetycznie.

Potencjalne porozumienie między Monsanto a Bayerem jest powszechnie potępiane. Pojawiają się obawy, że jeśli kontrakt zostanie podpisany, wtedy jedna potężna korporacja będzie miała niemal całkowitą kontrolę nad żywnością. Bayer stanie się największym na świecie producentem nasion GMO i chemikaliów, a wpływy tego giganta będą sięgały od Stanów Zjednoczonych przez Europę aż po Azję.

Powszechnie uważa się, że pestycydy mają istotny wpływ na masowe wymieranie pszczół – zjawisko które obserwowane jest na całym świecie. Chodzi tu przede wszystkim o rakotwórczy glifosat, składnik herbicydu Roundup. Komisja Europejska przedłużyła ostatnio zezwolenie na stosowanie tej chemii do końca 2017 roku. Każdego roku na całym świecie regularnie odbywają się marsze i protesty przeciwko Monsanto, jej chemii i modyfikowanej genetycznie żywności. Firma, która podpisze umowę, wkrótce będzie cieszyła się równie złą, a być może nawet jeszcze gorszą opinią.

Na podstawie: Ruters.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. gajowy 25.07.2016 11:08

    Bayer, BASF to spółki powstałe po podzieleniu IG Farben w rezultacie procesów norymberskich. Niezłe towarzystwo. Za chwilę będziemy mieli IG Farben II.

  2. agama 25.07.2016 11:58

    Niemcy znów pokazują się od najgorszej strony

  3. karmazynowy_szpadel 25.07.2016 12:14

    czy to nie ig-farben(bayer) produkował dla niemców cyklon b? Ale akcja, normalnie fuzja roku. Teraz to pozostało tylko jedzenie rzeżuchy.

  4. Niccolo 25.07.2016 15:37

    Bayer z tego co pamiętam, to podczas II WŚ robił testy na ludziach. Także istotnie, zgrane towarzystwo.

  5. Szaman2 25.07.2016 16:19

    Uściślając informacje dotyczące IG Farben:
    Kartel IG Farben został utworzony w roku 1925 przez takie firmy jak: Bayer, BASF, Hoechst (dzisiaj firma nazywa się SANOFI) i kilka mniejszych niemieckich firm chemicznych.
    Dyrektorzy IG Farben zostali oskarżeni w Trybunale Norymberskim za ludobójstwo, niewolnictwo itd itp.. (Oświęcim itd…) .. i tylko tyle..
    Kontrolę nad dzisiejszymi wymienionymi firmami ma oczywiście grupa Rockefellera
    …..i kółko się zamyka..
    Tak dla załamki podam jeszcze,że pracownikiem BASF był…. Helmut Kohl a Angela Merkel została protegowaną Kohla. Pracownikiem Sanofi (wcześniej Hoechst) był…. Nicolas Sarkozy.
    Dla zainteresowanych polecam pracę zbiorową Paula Anthony Taylora, Aleksandry Niedźwiecki, Matthiasa Ratha i Augusta Kowalczyka : Nazistowskie Korzenie “Brukselskiej UE”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.