Batalia o język rosyjski na Ukrainie

Opublikowano: 05.07.2012 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 612

Ukraiński parlament 3 lipca przyjął projekt ustawy dotyczącej podstaw państwowej polityki językowej, w którym zaproponowano przyznanie językowi rosyjskiemu statusu języka regionalnego w 13 z 27 regionów kraju. Ustawa wywołała burzę protestów w Kijowie.

Przewodniczący parlamentu i jego zastępca podali się do dymisji w proteście przeciwko przyjęciu przez parlament ustawy o języku rosyjskim jako regionalnym. Milicja spacyfikowała zwolenników opozycji, którzy zebrali się w centrum Kijowa. „Zostaliśmy oszukani. Ta ustawa miała nie być głosowana na obecnej sesji” – tłumaczyli się politycy. Opozycja na znak protestu bojkotuje obrady Rady Najwyższej, a pięciu jej deputowanych ogłosiło głodówkę.

Ustawa językowa przeszła w pierwszym czytaniu jeszcze przed Euro 2012. Także wywołała serię demonstracji i protestów, ale prace nad nią zawieszono na czas piłkarskich mistrzostw. Według ustawy o językach jedynym językiem urzędowym nad Dnieprem pozostaje ukraiński, jednak w instytucjach państwowych na terenach z dużymi skupiskami mniejszości narodowych dopuszcza się także używanie języka tych mniejszości. Dotyczy to praktycznie języka rosyjskiego, bardzo popularnego na wschodzie kraju, skąd wywodzi się Janukowycz i gdzie Partia Regionów ma największe poparcie.

Opozycja obawia się, że uznanie rosyjskiego za regionalny w de facto 13 z 23 obwodów wyruguje z nich język ukraiński. Koalicja rządząca, przyjmując ustawę, zrobiła ukłon w stronę swych rosyjskojęzycznych wyborców przed październikowymi wyborami do parlamentu oraz w stronę Rosji. Moskwa wyraziła już zresztą zadowolenie z przyjęcia ustawy.

Ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz odwołał zaplanowaną na dzisiaj konferencję prasową i zaprosił na spotkanie kierownictwo parlamentu. „Ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz zaprosił zarząd parlamentu i liderów frakcji do wspólnego poszukiwania dróg uregulowania sytuacji w Radzie Najwyższej. W związku z tym zaplanowana konferencja przywódcy państwa została przełożona” – poinformowało biuro prasowe prezydenta.

Źródło: PL Delfi

UZUPEŁNIENIE

W Radzie Najwyższej został zarejestrowany projekt ustawy znoszącej ustawę „O zasadach państwowej polityki językowej”.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. sunner 05.07.2012 14:57

    Wschodnia Ukraina (tzn. praktycznie cała gigantyczna połowa kraju) jest rosyjskojęzyczna. Zresztą nie tylko rosyjskojęzyczna, ale w ogóle ROSYJSKA. Z ducha, tożsamości, kultury jest po prostu Rosją (Małorosją i Noworosją).

  2. dinozaur 06.07.2012 01:49

    …Wiem co u sąsiadów w UK rainie. Moja od serca to Łotyszka. Nie dalej jak rok temu odrzucili zapędy pro Kremlowskie w referendum. Czekam kiedy w Polsce wymrze pokolenie moskiewskich studentów.

  3. toya 06.07.2012 08:25

    …myślę, że na Ukrainie (czy w Ukrainie?) buszuje V kolumna i nie tylko prorosyjska, której bardzo zależy na tym by Ukraińcy nie czuli się w swoim kraju tak jak powinni się czuć. Poza tym patrząc z boku na to niby niezależne państwo, widać jak bardzo jest ono niszczone przez najeźdźców, którzy oprócz grabienia cudzych dóbr, nie mają nic wspólnego z językiem, historią, kulturą i tradycjami tego regionu. Jrdnocześnie dziwi i to, ze imperia się niby to rozsypała a jej niedobitki ciągle ryją. A tak na marginesie i Polska i Ukraina na tej samej kobyle jadą i doprowadzane są do ruiny, może trochę innymi metodami, ale tymi samymi wybrańcami…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.