Batalia o język rosyjski na Ukrainie

Ukraiński parlament 3 lipca przyjął projekt ustawy dotyczącej podstaw państwowej polityki językowej, w którym zaproponowano przyznanie językowi rosyjskiemu statusu języka regionalnego w 13 z 27 regionów kraju. Ustawa wywołała burzę protestów w Kijowie.

Przewodniczący parlamentu i jego zastępca podali się do dymisji w proteście przeciwko przyjęciu przez parlament ustawy o języku rosyjskim jako regionalnym. Milicja spacyfikowała zwolenników opozycji, którzy zebrali się w centrum Kijowa. „Zostaliśmy oszukani. Ta ustawa miała nie być głosowana na obecnej sesji” – tłumaczyli się politycy. Opozycja na znak protestu bojkotuje obrady Rady Najwyższej, a pięciu jej deputowanych ogłosiło głodówkę.

Ustawa językowa przeszła w pierwszym czytaniu jeszcze przed Euro 2012. Także wywołała serię demonstracji i protestów, ale prace nad nią zawieszono na czas piłkarskich mistrzostw. Według ustawy o językach jedynym językiem urzędowym nad Dnieprem pozostaje ukraiński, jednak w instytucjach państwowych na terenach z dużymi skupiskami mniejszości narodowych dopuszcza się także używanie języka tych mniejszości. Dotyczy to praktycznie języka rosyjskiego, bardzo popularnego na wschodzie kraju, skąd wywodzi się Janukowycz i gdzie Partia Regionów ma największe poparcie.

Opozycja obawia się, że uznanie rosyjskiego za regionalny w de facto 13 z 23 obwodów wyruguje z nich język ukraiński. Koalicja rządząca, przyjmując ustawę, zrobiła ukłon w stronę swych rosyjskojęzycznych wyborców przed październikowymi wyborami do parlamentu oraz w stronę Rosji. Moskwa wyraziła już zresztą zadowolenie z przyjęcia ustawy.

Ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz odwołał zaplanowaną na dzisiaj konferencję prasową i zaprosił na spotkanie kierownictwo parlamentu. „Ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz zaprosił zarząd parlamentu i liderów frakcji do wspólnego poszukiwania dróg uregulowania sytuacji w Radzie Najwyższej. W związku z tym zaplanowana konferencja przywódcy państwa została przełożona” – poinformowało biuro prasowe prezydenta.

Źródło: PL Delfi

UZUPEŁNIENIE

W Radzie Najwyższej został zarejestrowany projekt ustawy znoszącej ustawę „O zasadach państwowej polityki językowej”.