Barwnik spożywczy E171 uznano za niebezpieczny

Opublikowano: 09.05.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1018

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zmienił swoje stanowisko w sprawie dwutlenku tytanu, barwnika E171. Panel kluczowych ekspertów powiedział, że „nie można dłużej uważać go za bezpieczny suplement diety”.

Autorzy opracowań naukowych doszli do tych samych wniosków na przestrzeni kilku lat. E171 jest stosowany głównie w przemyśle spożywczym jako biały barwnik. Dodawany jest do setek rodzajów produktów, tj. np. do gumy do żucia, majonezu, wyrobów cukierniczych, lodów. Teraz władze będą próbować jak najszybciej zakazać jego stosowania w UE.

W 2016 r. EFSA przeprowadził ocenę bezpieczeństwa dwutlenku tytanu i stwierdził, że nie ma wyraźnych dowodów na poparcie rakotwórczości lub genotoksyczności E171.

Jednocześnie zaczęły pojawiać się badania, które dowodzą, że szkody powodowane przez dwutlenek tytanu mogą się kumulować, jeśli dostaną się do organizmu człowieka w postaci nanocząstek o średnicy mniejszej niż 100 nm. W 2020 roku Francja jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła zakaz stosowania tego dodatku do żywności.

Szef Rady Badawczej E171, Maged Yones, powiedział, że chociaż badanie nie jest do końca jasne, to nie można odrzucić obaw dotyczących genotoksyczności dwutlenku tytanu.

„Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne badania naukowe i dane, Rada doszła do wniosku, że dwutlenku tytanu nie można już uważać za bezpieczny suplement diety” – powiedział Maged Yones. „Ważnym elementem tej decyzji było to, że nie możemy wykluczyć genotoksyczności spowodowanej spożyciem cząstek dwutlenku tytanu. Po połknięciu wchłanianie cząsteczek dwutlenku tytanu jest niskie, jednak mogą one gromadzić się w organizmie”.

E171 jest używany głównie w przemyśle spożywczym jako biały barwnik. Dodawany jest do setek rodzajów produktów, tj. do gumy do żucia, majonezu, wyrobów cukierniczych, lodów.

Nowa klasyfikacja barwnika niekoniecznie będzie prowadzić do natychmiastowego zakazu stosowania tego dodatku w UE. Jednak opinia Rady jest zwykle podstawą odpowiednich działań organów regulacyjnych Komisji Europejskiej i krajów członkowskich.

Stella Kyriakides, komisarz UE ds. Zdrowia i bezpieczeństwa żywności, napisała już na Twitterze, że projekt ustawy o całkowitym zakazie E171 zostanie przedstawiony tak szybko, jak to możliwe.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
zxcv
Użytkownik
zxcv

Np po co komuś wybielacz stosowany w tabletkach które się połyka? Swego czasu próbowałem znaleźć coś bez dwutlenku tytanu i były to pojedyncze przypadki w otaczających mnie produktach.

Matylda
Użytkownik
Matylda

Propaganda wmówiła nam, że jedzenie musi być śliczne i oto mamy wszystko farbowane, można umrzeć z głodu w sklepach zawalonych żarciem, bo jak wyeliminuję alergeny, to zostają mi jaja, masło, kapusta, cebula i orzechy. Nawet młode ziemniaczki chciały mnie zabić ostatnio, pewnie były podlane glifosatem, a zatrucie tym objawia się u mnie bólem kości i stawów na drugi dzień rano, ledwo wstaję, jak z grobu, od razu wcinam skorupki jaj, żeby przeczyścić kości, piję wszelkie mikstury i zioła, żeby jak najszybciej wydalić zanieczyszczenie i za dwa dni „artretyzm” mija. Kiedyś to samo zrobiły mi truskawki…
Teraz już powoli zaczynam czuć smak glifosatu (czy czego tam) w trakcie jedzenia po tych cholernych ziemniaczkach, bo smakowały jakby metalicznie. Ech, przyjdzie mi jeszcze zostać rolnikiem, bo nikomu już nie można ufać, wszyscy czychają na moje życie w sklepie spożywczym.