Bank Anglii przeprasza za inflację, która jeszcze wzrośnie

Opublikowano: 06.11.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1400

Gubernator Banku Anglii powiedział, że jest mu „bardzo przykro” z powodu wzrostu kosztów życia na Wyspach, zwłaszcza, że prognozy wskazują na to, iż inflacja może się zwiększyć do 5 proc.

W czwartek Bank Anglii zaskoczył rynki finansowe głosując za utrzymaniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Jest to jednocześnie sygnałem, że stopy procentowe znajdujące się obecnie na najniższym poziomie 0,1 proc. będą rosły w nadchodzących miesiącach wraz z oczekiwanym wzrostem inflacji.

Większość członków Rady Polityki Pieniężnej (Bank’s Monetary Policy – MPC) głosowała na listopadowym posiedzeniu za utrzymaniem kosztów kredytu na dotychczasowym poziomie, aby zobaczyć, jak rynek pracy poradzi sobie z zakończeniem programu związanego z furlough.

Istnieją obawy, że inflacja może wzrosnąć do poziomu 5 proc. w kwietniu przyszłego roku. „Inflacja jest czymś, co umniejsza dochody gospodarstw domowych. Jestem pewien, że odczuwają ją one w cenach, które poszły do góry” – powiedział prezes Banku Anglii, Andrew Bailey.

Podkreślił jednak, że Bank chce zobaczyć, jaki wpływ mają krajowe i globalne problemy na koszty życia w Wielkiej Brytanii zanim zdecyduje się podnieść stopy procentowe. Bank Anglii nie wyklucza wzrostu stóp procentowych na swoim następnym posiedzeniu, które będzie miało miejsce w grudniu.

Danny Blanchflower, który był kiedyś członkiem brytyjskiej Rady Polityki Pieniężnej, a obecnie jest profesorem ekonomii na Dartmouth College w USA, powiedział, że Bank Anglii powinien ostrożnie podchodzić do jakichkolwiek prognoz dotyczących zmian stóp procentowych.

„Nie mamy historycznego precedensu dla tego, co się wydarzyło” – powiedział Blanchflower. „Nigdy nie widzieliśmy takiego szoku, a największą rzeczą, którą doświadczamy w tej chwili jest zakończenie furlough, zapowiadany wzrost National Insurance oraz obniżka Universal Credit” – dodał.

Autorstwo: Paulina Markowska
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.