Babki z piasku, czyli jak zbudowano starożytny Egipt – 2

Opublikowano: 11.10.2021 | Kategorie: Historia, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1537

Francja, gdy militarnie podbijała Egipt, sprowadziła wielu naukowców i rysowników do udokumentowania znalezisk. Można zadać pytanie – dlaczego oprócz operacji wojskowej tak bardzo interesowano się przeszłością podbijanego kraju?

Na razie zostawmy przyczyny tego postępowania, a zobaczmy jak Francuzi przedstawili starożytne budowle. Intrygujące jest, jak bardzo różnią się późniejsze fotografie obiektów narysowanych z nadzwyczajna pieczołowitością przez francuskich ilustratorów. Wyglądają czasami inaczej! Według teoretyków spiskowych, Francuzi je projektowali, a późniejsi brytyjscy kolonizatorzy, którzy wyparli Francuzów, tandetnie zbudowali. Czy to możliwe? Sami zobaczcie i porównajcie…

Po stu latach wyglądało to tak. Podobno budowle te stoją 4 tysiące lat, a tak bardzo zmieniły się w ciągu wieku. Na rysunku francuskiego ilustratora barierka, która znikła, za to kupa kamieni na późniejszym zdjęciu nagle stała się kolumną.

Nie wiem, gdzie podziała się budowla z pierwszego planu, być może zdjęcie wykonano z innej perspektywy? Zaskakujące są różnice w detalach drugiego budynku.

Tu widać, że wszystkie reliefy zostały odciśnięte na mokrym tynku, który odpadł w niektórych miejscach, a nie wyrzeźbione w litym kamieniu.

Kolumny z cegieł – na drugiej kolumnie po prawej widać jak cienka jest warstwa tynku.

Aleja sfinksów, po lewej jak to sobie Francuzi wyobrażali, a po prawej odrestaurowany (a właściwie zbudowany), przez brytyjskich tandeciarzy sfinks. Pod sfinksem, na podmurówce, widać jeszcze cieńszą warstwą tynku.

Opracowanie: RB
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.