Babki z piasku, czyli jak zbudowano starożytny Egipt – 2

Francja, gdy militarnie podbijała Egipt, sprowadziła wielu naukowców i rysowników do udokumentowania znalezisk. Można zadać pytanie – dlaczego oprócz operacji wojskowej tak bardzo interesowano się przeszłością podbijanego kraju?

Na razie zostawmy przyczyny tego postępowania, a zobaczmy jak Francuzi przedstawili starożytne budowle. Intrygujące jest, jak bardzo różnią się późniejsze fotografie obiektów narysowanych z nadzwyczajna pieczołowitością przez francuskich ilustratorów. Wyglądają czasami inaczej! Według teoretyków spiskowych, Francuzi je projektowali, a późniejsi brytyjscy kolonizatorzy, którzy wyparli Francuzów, tandetnie zbudowali. Czy to możliwe? Sami zobaczcie i porównajcie…

Po stu latach wyglądało to tak. Podobno budowle te stoją 4 tysiące lat, a tak bardzo zmieniły się w ciągu wieku. Na rysunku francuskiego ilustratora barierka, która znikła, za to kupa kamieni na późniejszym zdjęciu nagle stała się kolumną.

Nie wiem, gdzie podziała się budowla z pierwszego planu, być może zdjęcie wykonano z innej perspektywy? Zaskakujące są różnice w detalach drugiego budynku.

Tu widać, że wszystkie reliefy zostały odciśnięte na mokrym tynku, który odpadł w niektórych miejscach, a nie wyrzeźbione w litym kamieniu.

Kolumny z cegieł – na drugiej kolumnie po prawej widać jak cienka jest warstwa tynku.

Aleja sfinksów, po lewej jak to sobie Francuzi wyobrażali, a po prawej odrestaurowany (a właściwie zbudowany), przez brytyjskich tandeciarzy sfinks. Pod sfinksem, na podmurówce, widać jeszcze cieńszą warstwą tynku.

Opracowanie: RB
Źródło: WolneMedia.net