Liczba wyświetleń: 758
W dłuższej perspektywie cele Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) i mniejszości polskiej mogą się poróżnić, gdyż partii zależy na podtrzymaniu stałego napięcia w relacjach Litwy i Polski. Tak uważa wykładowca Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego (Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas (VU TSPMI)) Tomas Janeliūnas.
W piątek lider AWPL Waldemar Tomaszewski oświadczył, że jeśli w najbliższym czasie nie zostaną spełnione żądania AWPL, partia wycofa się z koalicji rządzącej.
Janeliūnas zauważa, że oświadczenia Polaków nie powinny zastraszyć koalicji – nawet gdyby AWPL się wycofała, to i tak większość zostanie zachowana. „A tego rodzaju ultimatum z pewnością nie przyczyni się do poprawy wizerunku zaufanego partnera. W związku z powyższym, skłonny jestem przyjąć, że było to swojego rodzaju pochopne „rozgorączkowanie” ” – powiedział Tomas Janeliūnas.
Jego zdaniem, to właśnie wewnątrz koalicji należałoby poszukiwać kompromisów dotyczących kwestii spornych.
„Z drugiej strony, w przypadku jeśli AWPL nie specjalnie zależy na rozwiązywaniu problemów, tylko na eksploatacji tychże, to wówczas tego rodzaju oświadczenie bądź głośne trzaskanie drzwiami pomoże partii w osiągnięciu następującego celu – utrzymaniu napięcia i uwagi przez AWPL, jednakże jednocześnie absolutnie nie pomoże samej mniejszości polskiej na Litwie” – uważa politolog.
Jednakże czy AWPL i liderowi partii Waldemarowi Tomaszewskiemu tak naprawdę zależy na dobrych relacjach pomiędzy Litwą a Polską?
Jak mówi Janeliūnas, pogarszanie stosunków pomiędzy krajami miałoby sens przed wyborami, w celu mobilizacji własnego elektoratu.
„W dłuższej perspektywie cele Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) i mniejszości polskiej mogą się poróżnić. Partia wciąż potrzebuje zagrożenia i napięcia, ponieważ wybory można wygrać wyłącznie w przypadku, kiedy partia cieszy się maksymalnym poparciem wyborców. Dlatego też AWPL wciąż stara się pozostawać w napięciu. Jeśli stosunki Litwy i Polski są dobre, jeśli kwestie dotyczące mniejszości polskiej będą rozstrzygane w sposób pozytywny, napięcie odpowiednio osłabnie i sens politykierstwa samej partii znacznie się zmniejszy. I to, odpowiednio, może zagrozić możliwościom partii na wyborach” – wyjaśnił Janeliūnas.
Nieco innego zdania jest politolog Uniwersytetu Michała Romera w Wilnie (Mykolo Romerio universitetas) Vytautas Dumbliauskas.
„Szczerze mówiąc, oczywiste jest, że Waldemar Tomaszewski – to ciemny typ, jednak i Wiktor Uspaskich jest ciemnym typem. (…) Niemniej nie odważyłbym się powiedzieć, że Waldemar Tomaszewski chce pogorszyć stosunki” – w ten sposób, na pytanie czy AWPL jest zainteresowana w pogarszaniu poprawnych stosunków pomiędzy państwami, odpowiedział politolog.
Pogróżki Waldemara Tomaszewskiego nazywa on środkiem w gierkach politycznych. „Groźba wyjścia z koalicji – to normalna broń w rozgrywkach politycznych. Wydaje mi się, iż AWPL powinna uświadomić sobie, że nie jest w tym momencie niezbędna – obecną większość nazywa się większością przesadzoną, zatem może się ona spokojnie obejść również bez nich. I to, jak mniemam, opinia publiczna jasno wyraziła” – powiedział Vytautas Dumbliauskas. Przypuszcza on, że AWPL chodzi przede wszystkim o nieprzydzielone jeszcze do końca stanowiska wiceministrów.
Dumbliauskas twierdzi, że partnerzy koalicyjni przyjęli AWPL do koalicji na uczciwych warunkach – nie tylko aby powiększyć koalicję, lecz również w celu polepszenia relacji z Polską. Polacy uzyskali stanowisko ministra oraz kilku wiceministrów.
„To taki gest ze strony nowej władzy, myślę, że to wskazuje na chęć socjaldemokratów polepszenia relacji z Polską. Uważam, że rządząca koalicja jest nastawiona na ustępstwa i zależy jej na utrzymaniu w miarę normalnych stosunków z AWPL. Pytanie tylko czy AWPL nie przekroczy granicy, bo ich cierpliwość również ma swoje granice” – rozważa politolog. Według niego, nie prędko zniknie napięcie dotyczące kwestii mniejszości narodowych. Nie wiadomo też czy w ogóle kiedykolwiek zniknie.
Źródło: PL Delfi