AWPL potrzebuje napięć między Litwą a Polską?

Opublikowano: 12.02.2013 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 646

W dłuższej perspektywie cele Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) i mniejszości polskiej mogą się poróżnić, gdyż partii zależy na podtrzymaniu stałego napięcia w relacjach Litwy i Polski. Tak uważa wykładowca Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego (Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas (VU TSPMI)) Tomas Janeliūnas.

W piątek lider AWPL Waldemar Tomaszewski oświadczył, że jeśli w najbliższym czasie nie zostaną spełnione żądania AWPL, partia wycofa się z koalicji rządzącej.

Janeliūnas zauważa, że oświadczenia Polaków nie powinny zastraszyć koalicji – nawet gdyby AWPL się wycofała, to i tak większość zostanie zachowana. „A tego rodzaju ultimatum z pewnością nie przyczyni się do poprawy wizerunku zaufanego partnera. W związku z powyższym, skłonny jestem przyjąć, że było to swojego rodzaju pochopne „rozgorączkowanie” ” – powiedział Tomas Janeliūnas.

Jego zdaniem, to właśnie wewnątrz koalicji należałoby poszukiwać kompromisów dotyczących kwestii spornych.

„Z drugiej strony, w przypadku jeśli AWPL nie specjalnie zależy na rozwiązywaniu problemów, tylko na eksploatacji tychże, to wówczas tego rodzaju oświadczenie bądź głośne trzaskanie drzwiami pomoże partii w osiągnięciu następującego celu – utrzymaniu napięcia i uwagi przez AWPL, jednakże jednocześnie absolutnie nie pomoże samej mniejszości polskiej na Litwie” – uważa politolog.

Jednakże czy AWPL i liderowi partii Waldemarowi Tomaszewskiemu tak naprawdę zależy na dobrych relacjach pomiędzy Litwą a Polską?

Jak mówi Janeliūnas, pogarszanie stosunków pomiędzy krajami miałoby sens przed wyborami, w celu mobilizacji własnego elektoratu.

„W dłuższej perspektywie cele Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) i mniejszości polskiej mogą się poróżnić. Partia wciąż potrzebuje zagrożenia i napięcia, ponieważ wybory można wygrać wyłącznie w przypadku, kiedy partia cieszy się maksymalnym poparciem wyborców. Dlatego też AWPL wciąż stara się pozostawać w napięciu. Jeśli stosunki Litwy i Polski są dobre, jeśli kwestie dotyczące mniejszości polskiej będą rozstrzygane w sposób pozytywny, napięcie odpowiednio osłabnie i sens politykierstwa samej partii znacznie się zmniejszy. I to, odpowiednio, może zagrozić możliwościom partii na wyborach” – wyjaśnił Janeliūnas.

Nieco innego zdania jest politolog Uniwersytetu Michała Romera w Wilnie (Mykolo Romerio universitetas) Vytautas Dumbliauskas.

„Szczerze mówiąc, oczywiste jest, że Waldemar Tomaszewski – to ciemny typ, jednak i Wiktor Uspaskich jest ciemnym typem. (…) Niemniej nie odważyłbym się powiedzieć, że Waldemar Tomaszewski chce pogorszyć stosunki” – w ten sposób, na pytanie czy AWPL jest zainteresowana w pogarszaniu poprawnych stosunków pomiędzy państwami, odpowiedział politolog.

Pogróżki Waldemara Tomaszewskiego nazywa on środkiem w gierkach politycznych. „Groźba wyjścia z koalicji – to normalna broń w rozgrywkach politycznych. Wydaje mi się, iż AWPL powinna uświadomić sobie, że nie jest w tym momencie niezbędna – obecną większość nazywa się większością przesadzoną, zatem może się ona spokojnie obejść również bez nich. I to, jak mniemam, opinia publiczna jasno wyraziła” – powiedział Vytautas Dumbliauskas. Przypuszcza on, że AWPL chodzi przede wszystkim o nieprzydzielone jeszcze do końca stanowiska wiceministrów.

Dumbliauskas twierdzi, że partnerzy koalicyjni przyjęli AWPL do koalicji na uczciwych warunkach – nie tylko aby powiększyć koalicję, lecz również w celu polepszenia relacji z Polską. Polacy uzyskali stanowisko ministra oraz kilku wiceministrów.

„To taki gest ze strony nowej władzy, myślę, że to wskazuje na chęć socjaldemokratów polepszenia relacji z Polską. Uważam, że rządząca koalicja jest nastawiona na ustępstwa i zależy jej na utrzymaniu w miarę normalnych stosunków z AWPL. Pytanie tylko czy AWPL nie przekroczy granicy, bo ich cierpliwość również ma swoje granice” – rozważa politolog. Według niego, nie prędko zniknie napięcie dotyczące kwestii mniejszości narodowych. Nie wiadomo też czy w ogóle kiedykolwiek zniknie.

Źródło: PL Delfi


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.