Assange zachowuje się jak typowa ofiara tortur

Opublikowano: 26.10.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 293

Obrońcy praw człowieka mają coraz większe obawy związane ze stanem psychicznym i fizycznym Juliana Assange’a. Będący bezpośrednim świadkiem przesłuchania w sądzie westminsterskim Craige Murray, były brytyjski ambasador, w wywiadzie dla Sputnika wyraził swoje „ogromne zaniepokojenie” tym, co zobaczył podczas procesu.

„Byłem głęboko wstrząśnięty, kiedy zobaczyłem go w sądzie w poniedziałek. Jego wygląd zmienił się kardynalnie. Postarzał się o jakieś 20 lat od czasu, kiedy widziałem go ostatni raz. Po aresztowaniu stracił z 15 kg (…). I to zaledwie w ciągu kilku miesięcy (…). Ale najbardziej szokuje nie jego stan fizyczny, a psychiczny. Kiedy poproszono go, by podał swoje imię i datę urodzenia, zastanawiał się przez kilka sekund i z trudem przypomniał sobie (te informacje – red.) (…) To najmądrzejszy, najbardziej elokwentny człowiek, jakiego kiedykolwiek spotkałem, jednak został doprowadzony przez państwo do takiego stanu, w którym fizycznie nie może mówić i uczestniczyć w procesie sądowym. Byłem ogromnie zaniepokojony” – podkreślił Craig Murray.

– Specjalny sprawozdawca Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. tortur Nils Melzer w czerwcu opublikował artykuł pod tytułem „Demaskacja tortur Assange’a”. Czy uważa Pan, że to, jak brytyjskie władze traktują założyciela WikiLeaks, można rozpatrywać jako „tortury”?

– (Assange – red.) znajduje się w całkowitej izolacji, cały czas jest obserwowany. Jeśli jest gdzieś prowadzony, to drzwi innych cel są zamykane, a ludzie usuwani z korytarzy, żeby Assange nie miał kontaktu z innymi więźniami (…). Widząc go w sądzie, trudno było uwierzyć, że całkowita izolacja to jedyne, czemu jest poddawany. Jestem ogromnie zaniepokojony. Pracowałem w Uzbekistanie, gdzie ludzie byli okrutnie torturowani, pracowałem z tymi, którzy byli dręczeni w Sierra Leone oraz innych państwach i mogę powiedzieć, że to, co widziałem, sprawiło, iż mogę uwierzyć w najgorsze. Wiem, jak zachowują się ludzie, wobec których stosowano brutalne tortury, i Julian zachowuje się dokładnie tak samo, jak zachowuje się udręczona ofiara. Patrząc na niego, wygląda jak typowa ofiara tortur: jest zdezorientowany, zagubiony, ciężko mu przejawiać własną wolę, formułować i wyrażać swoje myśli. Nils Melzer doszedł do takich samych wniosków.

– W jakim stopniu system sądowy Stanów Zjednoczonych jest zaangażowany w proces Assange’a?

– Jednym z najbardziej szokujących wydarzeń na przesłuchaniach w poniedziałek była obecność pięciu przedstawicieli amerykańskiego rządu. Zostali dopuszczeni (do udziału w rozprawie – red.), siedzieli w sali sądowej za prawnikami i otwarcie dawali instrukcje prawnikom ze strony oskarżenia (…). Te konsultacje odbywały się dosłownie w odległości kilku metrów od miejsca, gdzie siedziałem, dzięki czemu mogłem widzieć i słyszeć niektóre szczegóły. Zresztą sama myśl, że amerykańscy urzędnicy kontrolują działania prokuratury brytyjskiego rządu w sądzie, budzi ogromny niepokój. Ostatecznie sędzia posłusznie, bez podania przyczyn przychylała się do każdej kontry oskarżenia przeciwko obronie, w każdym punkcie. Wydała wyrok na korzyść oskarżenia w pełnym zakresie i nie uznała za stosowne, by chociaż w pewnym stopniu uwzględnić argumenty obrony oraz udzielić jakichś wyjaśnień odnośnie swoich decyzji.

Z Craigiem Murrayem rozmawiał Sputnik
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 8, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
tojazenn
Użytkownik
tojazenn

To samo bedzie w Polsce i innych krajach. Jesli juz nie jest :-((

Radek
Użytkownik
Radek

Dla obrony Praw Człowieka i Demokracji oczywiście…

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

W kraju jak Polska, gdzie nikomu nie zależy na wykryciu choćby jednej afery, Julian Assange nic nie znaczy. Ale mam nadzieję, że w innych krajach będzie symbolem.