Liczba wyświetleń: 807
Obrońcy praw człowieka mają coraz większe obawy związane ze stanem psychicznym i fizycznym Juliana Assange’a. Będący bezpośrednim świadkiem przesłuchania w sądzie westminsterskim Craige Murray, były brytyjski ambasador, w wywiadzie dla Sputnika wyraził swoje „ogromne zaniepokojenie” tym, co zobaczył podczas procesu.
„Byłem głęboko wstrząśnięty, kiedy zobaczyłem go w sądzie w poniedziałek. Jego wygląd zmienił się kardynalnie. Postarzał się o jakieś 20 lat od czasu, kiedy widziałem go ostatni raz. Po aresztowaniu stracił z 15 kg (…). I to zaledwie w ciągu kilku miesięcy (…). Ale najbardziej szokuje nie jego stan fizyczny, a psychiczny. Kiedy poproszono go, by podał swoje imię i datę urodzenia, zastanawiał się przez kilka sekund i z trudem przypomniał sobie (te informacje – red.) (…) To najmądrzejszy, najbardziej elokwentny człowiek, jakiego kiedykolwiek spotkałem, jednak został doprowadzony przez państwo do takiego stanu, w którym fizycznie nie może mówić i uczestniczyć w procesie sądowym. Byłem ogromnie zaniepokojony” – podkreślił Craig Murray.
– Specjalny sprawozdawca Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. tortur Nils Melzer w czerwcu opublikował artykuł pod tytułem „Demaskacja tortur Assange’a”. Czy uważa Pan, że to, jak brytyjskie władze traktują założyciela WikiLeaks, można rozpatrywać jako „tortury”?
– (Assange – red.) znajduje się w całkowitej izolacji, cały czas jest obserwowany. Jeśli jest gdzieś prowadzony, to drzwi innych cel są zamykane, a ludzie usuwani z korytarzy, żeby Assange nie miał kontaktu z innymi więźniami (…). Widząc go w sądzie, trudno było uwierzyć, że całkowita izolacja to jedyne, czemu jest poddawany. Jestem ogromnie zaniepokojony. Pracowałem w Uzbekistanie, gdzie ludzie byli okrutnie torturowani, pracowałem z tymi, którzy byli dręczeni w Sierra Leone oraz innych państwach i mogę powiedzieć, że to, co widziałem, sprawiło, iż mogę uwierzyć w najgorsze. Wiem, jak zachowują się ludzie, wobec których stosowano brutalne tortury, i Julian zachowuje się dokładnie tak samo, jak zachowuje się udręczona ofiara. Patrząc na niego, wygląda jak typowa ofiara tortur: jest zdezorientowany, zagubiony, ciężko mu przejawiać własną wolę, formułować i wyrażać swoje myśli. Nils Melzer doszedł do takich samych wniosków.
– W jakim stopniu system sądowy Stanów Zjednoczonych jest zaangażowany w proces Assange’a?
– Jednym z najbardziej szokujących wydarzeń na przesłuchaniach w poniedziałek była obecność pięciu przedstawicieli amerykańskiego rządu. Zostali dopuszczeni (do udziału w rozprawie – red.), siedzieli w sali sądowej za prawnikami i otwarcie dawali instrukcje prawnikom ze strony oskarżenia (…). Te konsultacje odbywały się dosłownie w odległości kilku metrów od miejsca, gdzie siedziałem, dzięki czemu mogłem widzieć i słyszeć niektóre szczegóły. Zresztą sama myśl, że amerykańscy urzędnicy kontrolują działania prokuratury brytyjskiego rządu w sądzie, budzi ogromny niepokój. Ostatecznie sędzia posłusznie, bez podania przyczyn przychylała się do każdej kontry oskarżenia przeciwko obronie, w każdym punkcie. Wydała wyrok na korzyść oskarżenia w pełnym zakresie i nie uznała za stosowne, by chociaż w pewnym stopniu uwzględnić argumenty obrony oraz udzielić jakichś wyjaśnień odnośnie swoich decyzji.
Z Craigiem Murrayem rozmawiał Sputnik
Źródło: pl.SputnikNews.com
To samo bedzie w Polsce i innych krajach. Jesli juz nie jest :-((
Dla obrony Praw Człowieka i Demokracji oczywiście…
W kraju jak Polska, gdzie nikomu nie zależy na wykryciu choćby jednej afery, Julian Assange nic nie znaczy. Ale mam nadzieję, że w innych krajach będzie symbolem.