Armia Kosowa coraz bliżej

Opublikowano: 04.12.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2773

Armia proklamowanej w trybie jednostronnym republiki Kosowa zostanie oficjalnie utworzona 14 grudnia – napisał na Facebooku przewodniczący kosowskiego parlamentu Kadri Veseli. Wojsko będzie dysponować własną artylerią i siłami przeciwlotniczymi.

„Czternastego grudnia 2018 roku oficjalnie odbierzemy armię Kosowa. Tego dnia parlament Kosowa zagłosuje za projektem ustawy w sprawie przekształcenia Sił Bezpieczeństwa Kosowa w siły zbrojne. Gratuluję wszystkim!” — napisał były dowódca polowy oddziałów albańskich w sieci społecznościowej.

W połowie października deputowani do Zgromadzenia Kosowa przegłosowali przytłaczającą większością głosów w pierwszym czytaniu pakiet ustaw o przekształceniu Sił Bezpieczeństwa Kosowa w pełnowartościowe siły zbrojne. Przed rozpoczęciem głosowania przedstawiciele partii mniejszości narodowej z ramienia „Serbskiej Listy” opuścili salę posiedzeń. Premier Kosowa Ramush Haradinaj oświadczył, że decyzja kosowskiego parlamentu o utworzeniu pełnowartościowej armii jest najważniejszym krokiem na drodze akcesji do NATO.

Siły zbrojne Kosowa mają liczyć 5 tysięcy żołnierzy czynnej służby wojskowej i 3 tysiące rezerwistów. Zgodnie z przyjętym przez deputowanych w Prisztinie pakietem ustaw tworzona armia będzie dodatkowo uzbrajana, wyposażana i szkolona, na co — według danych mediów — lokalny budżet przeznaczy 300 milionów euro w ciągu trzech lat. Są plany rozwoju pododdziału śmigłowców.

Minister sił bezpieczeństwa Rustem Berisha informował w listopadzie, że tworzona armia będzie dysponować także własną artylerią, siłami przeciwlotniczymi, wojskami obrony biologicznej i chemicznej, ale „tylko w celu obrony”.

Przeciwko utworzeniu pełnowartościowej armii występują władze w Belgradzie, powołując się na rezolucję 1244 Rady Bezpieczeństwa ONZ o uregulowaniu sytuacji w Kosowie i Metochii.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.