Aresztowano rumuńskiego ministra finansów

Opublikowano: 06.04.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 547

W sejfie wysokiego urzędnika państwowego znaleziono 90 tysięcy dolarów, 3 kg złota i obraz Renoira.

Darius Valcov, minister finansów Rumunii został tymczasowo aresztowany w związku z podejrzeniami o korupcję. Minister utrzymuje, że jest niewinny. Zarzuty obejmują wzięcie łapówek na łączną sumę 2 milionów euro. Na aresztowanie ministra, będącego jednocześnie senatorem, musiał wyrazić zgodę parlament. Mimo wstępnego sprzeciwu parlamentarnej komisji finansów, zgoda na aresztowanie została wydana.

Zarzuty obejmują wpływanie na komisję przetargową do wydania korzystnej decyzji dla firmy faworyzowanej przez Valcova. Poza tym prokuratura zarzuca ministrowi przeprowadzanie interesów „niemożliwych do pogodzenia ze stanowiskiem burmistrza, senatora i ministra”. Chodzi o okres od 2011 roku i o firmy należące do Valcova,którymi zarządzał przez osoby trzecie. Aresztowanie ministra nastąpiło w ważnym dla gospodarki rumuńskiej momencie. Szykowane są zmiany w systemie podatkowych w celu ożywienia koniunktury. Minister podał się do dymisji, a jego obowiązki przejął premier Rumunii, Victor Ponta.

Rumunia jest jednym z najbardziej skorumpowanych krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie jednak uznanie Brukseli budzi determinacja, z jaką prowadzi się walkę z korupcją. Wystarczy powiedzieć, że około 7 proc. rumuńskich parlamentarzystów wybranych w 2012 r. zostało już oskarżonych o korupcję lub toczą się przeciwko nim postępowania antykorupcyjne.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.