Antypolska pikieta Ukraińców w Brukseli

Opublikowano: 16.10.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 7572

15 października przed polską ambasadą w Brukseli odbyła się demonstracja kilkudziesięciu Ukraińców, którzy domagali się zadośćuczynienia za rzekome przestępstwa Polaków przeciwko narodowi ukraińskiemu z okresu międzywojennego i powojennego. Organizatorem wydarzenia było stowarzyszenie Europejska Galicja z Witalijem Machińko na czele.

Machińko przedstawia się jako obrońca praw człowieka oraz działacz związkowy. Na jego oficjalnej stronie internetowej czytamy, że był założycielem i pozostaje przewodniczącym związku zawodowego Solidarność Pracy, mającego bronić ukraińskich pracowników przed nadużyciami w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce. W naszym kraju miał utworzyć w tym celu fundację i struktury pozarządowe. Organizował też pierwszy strajk ukraińskich pracowników za granicą.

Opublikował ostatnio tekst, w którym oskarża Polskę o imperialistyczne zapędy, wskazując na ostatnie spory wokół importu ukraińskiego zboża.

Jednocześnie przekonuje o tradycyjnych związkach Ukrainy z Niemcami: „Polska retoryka na temat relacji Ukrainy z Niemcami nabiera szczególnego znaczenia, gdy przypomnimy, że część Ukrainy i sama Galicja stanowiły przez wieki część »niemieckiej przestrzeni kulturowej«. Te historyczne związki zostały zniszczone przez Polaków, którzy okupowali terytorium Galicji i Lodomerii”.

Uczestnicy pikiety żądali od Polski rekompensaty m.in. za akcję „Wisła”, brak przyznania autonomii Galicji Wschodniej w latach międzywojennych (twierdzą, że autonomia ta miała wynikać ze zobowiązań międzynarodowych) oraz „zbrodnie” popełniane na ludności ukraińskiej w Galicji.

Machińko wystawił Polsce symboliczny rachunek za rzekome historyczne krzywdy. „Bronimy się przed »starszym bratem« nie po to, by mieć »starszą siostrę«, która dyktować nam będzie za co mamy przepraszać, z kim się przyjaźnić i kogo uznawać za bohatera narodowego” – stwierdził, nawiązując najwyraźniej do polskich zastrzeżeń związanych z heroizacją Stiepana Bandery i innych zbrodniarzy z szeregów ukraińskich nacjonalistów.

Autorstwo tekstu i zdjęć: AD
Źródło: MyslPolska.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

13 komentarzy

 1. NORB 16.10.2023 14:02

  No i wszystko w temacie. Trudno pisać “… a nie mówiliśmy!?”. To jest właśnie wdzięczność Ukraińców. Niestety sytuacja jest patowa, bo poparliśmy ich bezwarunkowo, oddaliśmy całe mnóstwo uzbrojenia i innej pomocy, przygarnęliśmy ich rodaków pod swoje strzechy i teraz mamy figę z makiem i nóż w plecach.

 2. replikant3d 16.10.2023 18:39

  Całe Ukry…..Ale do niektórych to komletnie nie dociera…

 3. AlbertW41 16.10.2023 20:42

  Wystawic Ukrainskim “gosciom” w Polsce rachunek za pobyt od 22 lutego. Jezeli nie maja kasy wypedzic na Ukraine, ale watpie ze nawet wtedy nie doceniliby to co dla nich zrobilismy.

 4. Szurnięty Mędrzec 16.10.2023 22:45

  @AlbertW41 lepiej, to co otrzymali od 22 lutego uznać za rekompensatę i ich odprawić

 5. Flibusta 16.10.2023 23:26

  Eee.. tam.. zwykła prowokacja. Trzeba przecież skłócić ze sobą sąsiadujące narody, żeby przypadkiem nie zaczęły ze sobą współpracować. Dlatego jedni wymachują “Akcją Wisła” a drudzy Wołyniem. Nie można się dogadać w żadnej sprawie, nie wiadomo dlaczego. To znaczy, że wiadomo hi..hi..

 6. Doctor Who 17.10.2023 02:19

  Wygląda na ziarno zasiane dawno temu. Ktoś wie kto jest siewcą ?

 7. adambiernacki 17.10.2023 07:25

  Wysuwają roszczenia terytorialne które mają być poparte przez Brukselę i będą (może tak półgębkiem zza krzesła) bo tak miało być. Potem dojdzie do wojenki miedzy nimi i nami bo już samo to co tu widzimy jest zarzewiem gdzie w końcu dojdzie do sprowokowanej i kontrolowanej eskalacji i wkroczą (daleko nie mają bo już tu gruchają) “gołąbki pokoju” i “sprawiedliwie” rozsądzą. Tylko nie wiadomo czy już tu będzie naród co sam się wybrał czy dopiero się wybierze wtedy (może padną słowa o tych wybranych jako brakującym elemencie czyniącym niepełność i niestabilność). Kwestie chronologii i szczegółów uważam są do ustalenia ale plan co do rdzenia się nie zmienia.

 8. wloczykij 17.10.2023 11:29

  Hehe. Dzikusy się mówić nauczyły – to najlepszy dowód na teorię ewolucji

 9. radical3dom 17.10.2023 12:59

  @Doctor Who Wszelkie poszladki prowadzą do Brytoli, niemiaszki też pewnie mieli swoje 3 grosze w tym. Ruskich bym niewykluczył

 10. pikpok 17.10.2023 16:32
 11. replikant3d 17.10.2023 19:19

  Doctor Who, ,,siewcą,, tego byli globaliści. To oczywiste bo to zostało zaplanowane dekady wcześniej.

 12. Venom 17.10.2023 23:23

  Choć tuska niedarzę szacunkiem,mam nadzieje ze polikwiduje te benefity i ugody z ukraina

 13. walter667 18.10.2023 02:54

  Za 100zł za godzinę każdy tak może stać z dyktą…Swoją drogą tak mi coś świta, że Ukropolin to fraza promowana od lat tylko po to, aby się zakorzeniło w naszym umyśle – aby oderwać kawałek PL i już mieć nazwę gotową, oraz aby nikt nie podejrzewał związki z niebiańską. W każdym bądź razie, temat jest widzę ciągnięty dalej – stworzenie z części PL u U404 tej nowej ziemi, bo wszystko zdradził ten ostatni atak Izraela na Palestyne i ta cała rozpierducha, bo miliony ludzi na świecie zadadzą sobie teraz pytanie – “to może lepiej żeby ten Izrael gdzieś indziej przenieść…bo tam się tylko biją i biją…” i ciach babke w piach – wywieźć gruz z PL+404 i złoża, lasy, doliny, stawy – wszystko jest na miejscu, a resztę PL zniszczy się przez politykę i gospodarkę, w porozumieniu z Niemcami i Rosją.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.