Amnesty International oskarża Białoruś o przemoc wobec migrantów

Opublikowano: 21.12.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1248

Przedstawiciele międzynarodowej organizacji pozarządowej Amnesty International porozmawiali z ponad 70 uchodźcami i zgromadzili świadectwa przemocy ze strony białoruskich żołnierzy wobec migrantów.

„Nowe dowody, zebrane przez Amnesty International świadczą o tym, że osoby ubiegające się o azyl i migranci, próbujący przedostać się do Unii Europejskiej z terytorium Białorusi i mierzący się z deportacjami i innymi naruszeniami praw człowieka na polskiej granicy, są poddawani torturom lub innym rodzajom przemocy, znajdują się w nieludzkich warunkach, spotykają się z wymuszeniami i innymi nadużyciami ze strony białoruskich struktur siłowych” – zaznaczyła organizacja.

Jak dodano, białoruscy pogranicznicy bili ludzi, „grozili, że spuszczą na nich psy patrolowe”.

„Zarówno polskie, jak i białoruskie władze zmuszały niejednokrotnie uchodźców do przekraczania granicy w niebezpiecznych warunkach, w tym przeprawiania się przez rzekę o szybkim nurcie” – podkreślają obrońcy praw człowieka.

„Amnesty International porozmawiała łącznie z 75 osobami, które w okresie od lipca do listopada 2021 zwabiono na Białoruś podstępem, zapewniając, że będą mogły bez przeszkód przekroczyć granicę z UE. Później (ci ludzie – red.) spotkali się z deportacjami z terytoriów państw członkowskich UE, w tym Polski” – donoszą przedstawiciele organizacji.
W czasie dochodzenia AI „wykryło przypadki pobić, tortur i innych przejawów przemocy”, odnotowano „przypadki wymuszania łapówek ze strony białoruskich pograniczników”.

„Pomimo rażącego łamania praw człowieka ze strony państw UE, graniczących z Białorusią, Komisja Europejska okazała się być niezdolna, by wyegzekwować respektowanie odpowiednich procedur prawnych i zapewnić przestrzeganie ustawodawstwa UE. Co więcej 1 grudnia 2021 roku KE zaproponowała wprowadzenie tymczasowych mechanizmów, które mogą pozwolić Łotwie, Litwie i Polsce odstąpić od zasad UE, w tym przetrzymywać przez 20 tygodni na granicy osoby, ubiegające się o azyl z minimalnymi gwarancjami bezpieczeństwa, a także uprościć ich deportację” – alarmują obrońcy praw człowieka.

„Białoruś powinna natychmiast zaprzestać stosowania takiej przemocy, a państwa członkowskie UE powinny przestać odmawiać ludziom możliwości uniknięcia tych rażących naruszeń, nie mówiąc już o tym, żeby odsyłać ich na Białoruś, gdzie wciąż i wciąż będą im zagrażać te nadużycia” – podkreśliła działaczka Amnesty International Jennifer Foster, zajmująca się w organizacji prawami uchodźców i kwestią migracji.

Jak podkreślono, przedstawiciele AI wnioskowali do władz Białorusi o dostęp do migrantów w strefie przygranicznej, ale otrzymali odmowę.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. KubaD. 21.12.2021 14:19

    Czy ktoś ich tam zapraszał?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.