Amnesty International oskarża Białoruś o przemoc wobec migrantów

Przedstawiciele międzynarodowej organizacji pozarządowej Amnesty International porozmawiali z ponad 70 uchodźcami i zgromadzili świadectwa przemocy ze strony białoruskich żołnierzy wobec migrantów.

„Nowe dowody, zebrane przez Amnesty International świadczą o tym, że osoby ubiegające się o azyl i migranci, próbujący przedostać się do Unii Europejskiej z terytorium Białorusi i mierzący się z deportacjami i innymi naruszeniami praw człowieka na polskiej granicy, są poddawani torturom lub innym rodzajom przemocy, znajdują się w nieludzkich warunkach, spotykają się z wymuszeniami i innymi nadużyciami ze strony białoruskich struktur siłowych” – zaznaczyła organizacja.

Jak dodano, białoruscy pogranicznicy bili ludzi, „grozili, że spuszczą na nich psy patrolowe”.

„Zarówno polskie, jak i białoruskie władze zmuszały niejednokrotnie uchodźców do przekraczania granicy w niebezpiecznych warunkach, w tym przeprawiania się przez rzekę o szybkim nurcie” – podkreślają obrońcy praw człowieka.

„Amnesty International porozmawiała łącznie z 75 osobami, które w okresie od lipca do listopada 2021 zwabiono na Białoruś podstępem, zapewniając, że będą mogły bez przeszkód przekroczyć granicę z UE. Później (ci ludzie – red.) spotkali się z deportacjami z terytoriów państw członkowskich UE, w tym Polski” – donoszą przedstawiciele organizacji.
W czasie dochodzenia AI „wykryło przypadki pobić, tortur i innych przejawów przemocy”, odnotowano „przypadki wymuszania łapówek ze strony białoruskich pograniczników”.

„Pomimo rażącego łamania praw człowieka ze strony państw UE, graniczących z Białorusią, Komisja Europejska okazała się być niezdolna, by wyegzekwować respektowanie odpowiednich procedur prawnych i zapewnić przestrzeganie ustawodawstwa UE. Co więcej 1 grudnia 2021 roku KE zaproponowała wprowadzenie tymczasowych mechanizmów, które mogą pozwolić Łotwie, Litwie i Polsce odstąpić od zasad UE, w tym przetrzymywać przez 20 tygodni na granicy osoby, ubiegające się o azyl z minimalnymi gwarancjami bezpieczeństwa, a także uprościć ich deportację” – alarmują obrońcy praw człowieka.

„Białoruś powinna natychmiast zaprzestać stosowania takiej przemocy, a państwa członkowskie UE powinny przestać odmawiać ludziom możliwości uniknięcia tych rażących naruszeń, nie mówiąc już o tym, żeby odsyłać ich na Białoruś, gdzie wciąż i wciąż będą im zagrażać te nadużycia” – podkreśliła działaczka Amnesty International Jennifer Foster, zajmująca się w organizacji prawami uchodźców i kwestią migracji.

Jak podkreślono, przedstawiciele AI wnioskowali do władz Białorusi o dostęp do migrantów w strefie przygranicznej, ale otrzymali odmowę.

Źródło: pl.SputnikNews.com