Alberta w Kanadzie ma problem z kiłą

Opublikowano: 18.08.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1579

W Albercie rośnie liczba przypadków zakażeń kiłą. Wskaźniki zachorowań są najwyższe od lat 1940., czyli od czasów sprzed wprowadzenia antybiotyków. Tendencje wzrostowe zauważono w roku 2000. Zgłoszono wtedy 17 przypadków. Dwadzieścia lat później było ich już 2509.

Dr Deena Hinshaw, główna lekarz prowincji, wymienia kiłę jako jedno z najbardziej niepokojących zagrożeń dla zdrowia, które pozostaje poza kontrolą. Alberta znosząc pod koniec lipca większość środków ostrożności związanych z COVID-19 zamierzała nastawić się właśnie na zwalczanie kiły.

Kiła jest infekcją bakteryjną, do zakażeń dochodzi najczęćiej podczas kontaktów seksualnych. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Jest niebezpieczna w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ może spowodować urodzenie martwego dziecka.

W ostatnim czasie prawie połowę przypadków kiły odnotowano w Edmonton. Liczba ta trzykrotnie przewyższyła wskaźnik z Calgary. Edmonton ma obecnie jeden z najwyższych wskaźników kiły w Kanadzie.

W pierwszych trzech miesiącach 2021 r. w Albercie zgłoszono 765 przypadków. Około 15 proc. przypadków dotyczy kobiet w ciąży. W 2019 roku Alberta Health Services ogłosiło epidemię kiły, co miało związek z narodzinami 12 martwego dziecka.

Dr Ameeta Singh, specjalistka ds. chorób zakaźnych z Royal Alexandra Hospital w Edmonton, mówi, że do rozprzestrzeniania się kiły może przyczyniać się popularność serwisów społecznościowych i aplikacji randkowych, a także podejmowanie ryzykownych zachowań seksualnych (czemu sprzyja np. używanie metamfetaminy).

Po raz ostatni kiła szerzyła się w Albercie w 1948 roku. Kilka lat wcześniej wprowadzono do użytku penicylinę, dzięki czemu liczba przypadków zaczęła spadać. Antybiotyk jest stosowany po dziś dzień. W 1998 roku Kanada postanowiła wyeliminować kiłę, ale już w następnym roku zgłoszono epidemię w centrum Vancouver.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.