Liczba wyświetleń: 1184
Badania przeprowadzone wśród wytypowanych społeczności Indian Warao potwierdzają, że są oni w niepokojącym stopniu trawieni przez AIDS. Do niedawna członkowie tego plemienia nie znali tej choroby – pierwsze przypadki odnotowano w 2007 roku. Szczególnie agresywny szczep wirusa jest obecny w kilkudziesięciu społecznościach Warao i rozprzestrzenia się bardzo szybko.
W jednym z badań w które zaangażowani był dr Julian Villalba i inni badacze Wenezuelskiego Instytutu Badań Naukowych i Instytutu Biomedycznego na Uniwersytecie Centralnym w Caracas stwierdzono, że w ośmiu wspólnotach Warao dotknięty wirusem jest prawie co dziesiąty członek społeczności. To odsetek dwudziestokrotnie większy od narodowego społeczeństwa Wenezueli, oraz dwukrotnie większy niż w Afryce Subsaharyjskiej. Proporcja ta wśród dzieci jest niepokojąco wysoka. „To nas zabija, jeden po drugim” – alarmuje jeden z członków plemienia Warao.
Wielu Warao nie rozpoznaje AIDS po nazwie, ale po symptomach, które towarzyszą chorobie. Prałat Felipe González poprosił mieszkańców San Francisco de Guayo, jednej z indiańskich wsi, by opisali jakie objawy choroby towarzyszyły ludziom przed śmiercią. Wśród nich pojawiały się następujące określenia: diaraya (gorączka), sojo (biegunka), botukataya (zmniejszenie masy ciała), botobotoya (osłabienie), ataearakateobo (zawroty głowy).
AIDS trafiła na łono społeczności Warao za pośrednictwem nielegalnie operujących górników. Ponadto wielu Warao migruje do pobliskich miast w poszukiwaniu pracy, po tym jak koncerny naftowe zanieczyściły rzeki. Indianie z tej grupy plemiennej borykają się również z wysokim wskaźnikiem zapalenia wątroby, gruźlicy oraz innymi dolegliwościami zdrowotnymi. Pomimo wielokrotnie zgłaszanych postulatów i wniosków do centralnego rządu w Caracas w tej sprawie, wciąż posiadają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej.
Indianie Warao żyją w regionie Delty Orinoko we wschodniej Wenezueli. Według spisu ludności w Wenezueli z 2011 roku, populacja Delty Amaracu wynosi 165 525 mieszkańców, wśród której 49771 osób to Indianie Warao. Wielu z nich mieszka w domach na palach z dachami krytymi strzechą. Pozostają bezpośrednio związani z rzeką, która służy im jako źródło wody pitnej, pozyskiwania żywności oraz do transportu.
Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: survivalinternational.org, globalvoices.org
Źródło: WolneMedia.net
Hmm a na „wolnych forach” poddaje się w dyskusję związek wirusa hiv z aids jak i istnienie samej choroby, definiując taki stan organizmu jako jego wyniszczenie spowodowane np narkomanią. Ktoś zna przypadek aids z autopsjii i może potwierdzić fakt istnienia takiej dolegliwosci zwieńczonej zejściem, wśród dokarmionych i zdrowych ludzi?