AIDS dziesiątkuje Indian Warao

Opublikowano: 23.02.2016 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 646

Badania przeprowadzone wśród wytypowanych społeczności Indian Warao potwierdzają, że są oni w niepokojącym stopniu trawieni przez AIDS. Do niedawna członkowie tego plemienia nie znali tej choroby – pierwsze przypadki odnotowano w 2007 roku. Szczególnie agresywny szczep wirusa jest obecny w kilkudziesięciu społecznościach Warao i rozprzestrzenia się bardzo szybko.

W jednym z badań w które zaangażowani był dr Julian Villalba i inni badacze Wenezuelskiego Instytutu Badań Naukowych i Instytutu Biomedycznego na Uniwersytecie Centralnym w Caracas stwierdzono, że w ośmiu wspólnotach Warao dotknięty wirusem jest prawie co dziesiąty członek społeczności. To odsetek dwudziestokrotnie większy od narodowego społeczeństwa Wenezueli, oraz dwukrotnie większy niż w Afryce Subsaharyjskiej. Proporcja ta wśród dzieci jest niepokojąco wysoka. „To nas zabija, jeden po drugim” – alarmuje jeden z członków plemienia Warao.

Wielu Warao nie rozpoznaje AIDS po nazwie, ale po symptomach, które towarzyszą chorobie. Prałat Felipe González poprosił mieszkańców San Francisco de Guayo, jednej z indiańskich wsi, by opisali jakie objawy choroby towarzyszyły ludziom przed śmiercią. Wśród nich pojawiały się następujące określenia: diaraya (gorączka), sojo (biegunka), botukataya (zmniejszenie masy ciała), botobotoya (osłabienie), ataearakateobo (zawroty głowy).

AIDS trafiła na łono społeczności Warao za pośrednictwem nielegalnie operujących górników. Ponadto wielu Warao migruje do pobliskich miast w poszukiwaniu pracy, po tym jak koncerny naftowe zanieczyściły rzeki. Indianie z tej grupy plemiennej borykają się również z wysokim wskaźnikiem zapalenia wątroby, gruźlicy oraz innymi dolegliwościami zdrowotnymi. Pomimo wielokrotnie zgłaszanych postulatów i wniosków do centralnego rządu w Caracas w tej sprawie, wciąż posiadają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej.

Indianie Warao żyją w regionie Delty Orinoko we wschodniej Wenezueli. Według spisu ludności w Wenezueli z 2011 roku, populacja Delty Amaracu wynosi 165 525 mieszkańców, wśród której 49771 osób to Indianie Warao. Wielu z nich mieszka w domach na palach z dachami krytymi strzechą. Pozostają bezpośrednio związani z rzeką, która służy im jako źródło wody pitnej, pozyskiwania żywności oraz do transportu.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: survivalinternational.orgglobalvoices.org
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kufel10 23.02.2016 17:05

    Hmm a na “wolnych forach” poddaje się w dyskusję związek wirusa hiv z aids jak i istnienie samej choroby, definiując taki stan organizmu jako jego wyniszczenie spowodowane np narkomanią. Ktoś zna przypadek aids z autopsjii i może potwierdzić fakt istnienia takiej dolegliwosci zwieńczonej zejściem, wśród dokarmionych i zdrowych ludzi?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.