AI wzywa do aresztowania G.W. Busha

Opublikowano: 04.12.2011 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 983

Broniąca praw człowieka Amnesty International (AI) wezwała rządy państw afrykańskich, w których wizyty złoży w grudniu George W. Bush do jego aresztowania, przypominając, że za swojej prezydentury poparł on masowe stosowanie tortur podczas przesłuchań więźniów, w tym między innymi podtapiania. Obecna podróż Busha do Afryki ma na celu zwiększenie świadomości zdrowotnej, dotyczącej raka piersi, raka szyjki macicy, a także HIV/AIDS.

Wysoki rangą doradca prawny AI Matt Pollard powiedział: “Prawo międzynarodowe wymaga, żeby nie było bezpiecznego miejsca dla tych, którzy są odpowiedzialni za tortury; Etiopia, Tanzania i Zabia muszą skorzystać z tej możliwości, aby wypełnić swoje zobowiązania i zakończyć bezkarność George’a W. Busha, z której dotąd korzysta.”

Jak podaje portal presstv.ir, w listopadzie Trybunał Zbrodni Wojennych w Kuala Lumpur uznał Busha oraz byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony’ego Blaira za winnych popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości podczas wojny w Iraku.

W mijającym roku Bush odwołał wyjazd do Szwajcarii, obawiając się, że, podobnie jak Roman Polański, zostanie w tym kraju aresztowany. O ile jednak w przypadku reżysera sprawa będąca przedmiotem jego inkryminacji była bardzo odległa w czasie, o tyle Bush przestępstwa popełniał za swojej podwójnej prezydentury w latach 2001-2008.

Większość rządów bardzo sceptycznie podchodzi jednak do wezwań AI, by w przypadku eks-prezydenta najpotężniejszego mocarstwa konsekwentnie zastosować prawo międzynarodowe. Kanadyjski minister ds. imigracji Jason Kenney oskarżył nawet organizację o “bankructwo moralne”, “zwyrodnienie” i “upolitycznienie”.

Podtapianie (waterboarding), którego Bush był zwolennikiem, polega na wlewaniu unieruchomionej osobie wody przez lejek włożony do ust (na zdjęciu), a w innej wersji – polewaniu wodą twarzy więźnia pokrytej szmatą. Głowa torturowanego znajduje się poniżej poziomu stóp, dzięki czemu woda nie spływa do płuc i nie powoduje zgonu. Osoba taka odnosi jednak wrażenie, że tonie lub dusi się. To traumatyczne przeżycie w wielu przypadkach powoduje długotrwałe następstwa psychiczne, np. paniczny lęk przed prysznicem.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. fm 04.12.2011 17:13

  Szwajcaria ma gotowy nakaz aresztowania z tego co wiem i tylko czeka.
  To zbrodniarz najwyższej wody. Psychopata. Według mnie wygląda na ciężkiego zboka pedofila.

 2. TheLovePolice 04.12.2011 19:28

  Do buszu z Bushem 😀

 3. smerf 04.12.2011 20:30

  Młodszy G.Bush, idol polskiej prawicy, to zbrodniarz w całej rozciągłości. Nie usprawiedliwia jego działania wyjście z choroby alkoholowej tudzież braki w wykształceniu (patrz: lapsusy słowno-zdaniowe). To kreatura, przy której wyczyny J.W.,Stalina to mały pikuś. Zmanipulował wraz z CIA rzekomy atak na WTC w Nowym Jorku i Waszyngtonie, a potem bezpodstawnie napadł na Irak (industrializowany w latach 70-tych XX wieku m.in. przez Polskę) i dopuścił do zamordowania podczas sfingowanego procesu jego przywódcy, S.Husajna…. Za jego kadencji w Polsce funkcjonowało w Szymanach więzienie CIA dla jakichś tam “terrorystów” , w

 4. smerf 04.12.2011 20:38

  Młodszy G.Bush, idol polskiej prawicy, a zwłaszcza braci K., to zbrodniarz w całej rozciągłości. Nie usprawiedliwia jego działania wyjście z choroby alkoholowej tudzież braki w wykształceniu (patrz: lapsusy słowno-zdaniowe). To kreatura, przy której wyczyny J.W.,Stalina to mały pikuś.
  Zmanipulował wraz z CIA rzekomy atak na WTC w Nowym Jorku i Waszyngtonie i uśmiercił przy okazji ponad 3 tys. swoich niczego nieświadomych obywateli, a potem bezpodstawnie napadł na Irak (industrializowany w latach 70-tych XX wieku m.in. przez Polskę) i dopuścił do zamordowania podczas sfingowanego procesu jego przywódcy, S.Husajna….
  Za jego kadencji w Polsce funkcjonowało w Szymanach więzienie CIA dla jakichś tam “terrorystów” arabskich, co niechlubnie zaświadcza o przyzwoleniu na to ze strony ponoć lewicowych A.Kwaśniewskiego i L.Millera….
  Jak tego dziada powieszą w Etiopii, Tanzanii lub Zambii to będzie znak zwycięstwa ciemiężonych afrykańczyków nad poj…ną “kulturą” Zachodu.
  I niech mi nikt nie wmawia, że to nie będzie sprawiedliwe!

 5. che 04.12.2011 23:17

  Państwo które go aresztuje zostanie uznane za terrorystyczne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.