Prezydent Andrzej Duda podpisał „podatek od zrzutek”

Opublikowano: 21.04.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4780

Kiedy wszyscy emocjonowali się aferą z zatrutym i zgniłym zbożem z Ukrainy, posłowie po cichu procedowali kontrowersyjne prawo od zbiórek publicznych. Choć przez media przewinęły się wzmianki na ten temat, w praktyce zapanowała taka cisza, że praktycznie mało kto o tym słyszał. 21 kwietnia prezydent Duda ustawę podpisał. Równocześnie procedowana jest ustawa Slim VAT 3, która może usunąć sumowanie darowizn, ale nie wiadomo, czy wejdzie w życie. Na razie sucha litera prawa wygląda tak, jak na poniższym memie.

Przypomnijmy, że na przełomie stycznia i lutego zrobiło się w Polsce głośno o „Ustawie o zmianie ustaw w celu likwidowania barier administracyjnych i prawnych”, zwanej powszechnie „ustawą deregulacyjną”, do której krótko przed głosowaniem dorzucono niekonsultowaną społecznie poprawkę, która wprowadziła „podatek od zrzutek”, czyli sumowanie darowizn od wielu darczyńców.

Dotychczasowa „Ustawa o podatku od darowizn i spadków” traktowała każdego darczyńcę pojedynczo. Podatek od darowizn obdarowany płacił w chwili, gdy w ciągu pięciu lat otrzymał od darczyńcy z III grupy podatkowej (osób niespokrewnionych) 4902 zł. Od 1 stycznia kwotę tę podniesiono do 5308 zł. Pierwotny projekt ustawy, który uzyskał aprobatę podczas konsultacji społecznych, podnosił tę kwotę do 18 060 zł. Ale politycy PiS-u nie byliby sobą, gdyby w tajemnicy przed opinią publiczną tuż przed głosowaniem nie podmienili treści procedowanego przepisu na następujący:

„Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

1) 36 120 zł od jednej osoby lub 108 360 zł od wielu osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;

2) 27 090 zł od jednej osoby lub 81 270 zł od wielu osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;

3) 18 060 zł od jednej osoby lub 54 180 zł od wielu osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej”.

Następnego dnia, 26 stycznia, ustawa została przyjęta przez Sejm, także głosami Konfederacji, która głosowała z jednej strony za odrzuceniem tej poprawki, a kiedy została przyjęta, głosowali za całościowym przyjęciem ustawy, łącznie z podatkiem od zrzutek.

Błyskawiczne przyjęcie niekonsultowanego społecznie przepisu spotkało się z natychmiastowym oburzeniem opinii publicznej. Pojawiły się oskarżenia pod adresem PiS-u, że chce ukraść ludziom chorym i w tragicznej sytuacji życiowej, np. po pożarze domu, 20% zebranych środków, co znacznie zmniejszy liczbę udanych zbiórek, zwłaszcza gdy zbierane kwoty są znaczne.

„Nowelizacja, która była przeprowadzona w Sejmie, podwyższała kwotę wolną od podatku od darowizn w codziennym życiu. Czyli żeby płacić niższe podatki” – twierdził premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z „Interią”, zapewniając, że nie dopuści, aby jakiekolwiek przepisy doprowadziły do ograniczenia działalności charytatywnej organizacji społecznych bądź zwykłych obywateli.

26 lutego Senat przegłosował odrzucenie ustawy deregulacyjnej w całości. Posłowie mieli więc dwie możliwości — albo przyjąć weto Senatu i rozpocząć procedowanie ustawy od nowa, co można było zrobić w jeden dzień, przegłosowując wersję ustawy sprzed poprawki, albo odrzucić weto Senatu i wprowadzić ustawę w życie, a potem spróbować ją poprawić. Wybrano drugie rozwiązanie – 14 kwietnia, kiedy media ekscytowały się aferą ze skażonym zbożem z Ukrainy, bez większego rozgłosu Sejm odrzucił odrzucenie Senatu i przyjął kontrowersyjne prawo.

Dzisiaj, 21 kwietnia, prezydent Andrzej Duda grzecznie podpisał ustawę i po opublikowaniu w „Dzienniku Ustaw” wejdzie ona w życie 1 lipca 2023 roku, czyli w środku roku podatkowego.

Równocześnie media piszą, że procedowane prawo zwane Slim VAT 3, które przegłosowano niedawno w Sejmie i trafiło do Senatu, zlikwiduje podatek od zrzutek, a także „podwyższy kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn”. Ta „podwyżka” wygląda tak — zamiast 18 060 zł będzie 5733 zł. Nazwali to „podwyżką”, bo obecna kwota wynosi 5308 zł.

Nie udało mi się dotrzeć do druku projektu ustawy, ale według strony KGMP.com nowelizacja ma wyglądać tak:

„Od 1 lipca 2023 r. wolne od podatku będą kwoty do wartości majątku:

– 36 120 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;

– 27 090 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;

– 5 733 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej”.

Trzeba zaznaczyć, że to prawo dopiero jest procedowane i wszystko może się zdarzyć (może nie wejść w życie). Z prawnego punktu widzenia (na dzień dzisiejszy) „podatek od zrzutek” wejdzie w życie 1 lipca 2023 r. w identycznej formie, w jakiej został podstępnie przegłosowany w styczniu i społecznie oprotestowany.

Autorstwo: Maurycy Hawranek
Administrator WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Walbar 22.04.2023 01:37

  Chazarscy bandyci i złodzieje , okradną nawet najbardziej potrzebujące dzieci! A przesiedleńcom dadzą wszystko z naszych podatków! A Polski zmanipulowany naród śpi!

 2. adambiernacki 22.04.2023 07:48

  Dlatego tołkuję od lat i ja wiem co mówię. Zbrojnie i krwawo odzyskuje się niepodległość i podmiotowość. I nie ma innej możliwości i nigdy nie było! Oczywiście nie jak imbecyl latając po ulicy ze sztachetą tam gdzie palcem pokazują bo to przestraszy wróbelki i wzbudzi rechot na salonach. Rozumiem dlaczego nikt tu nie chce walczyć o wolność. Uwielbiam prowadzić badania socjologiczne we własnym zakresie i robię to od lat. Maciak opowiada o jakimś spokojnym i cichym działaniu i na samym początku wziąłem go za kolejnego usypiacza to mi się rzuciło w oczy no ale niech próbuje. Przedwczoraj rozmawiałem z kobietą lat 60 pare z młodym mężczyzną i kobietą pod 40 tke. Sześćdziesiątka “możemy się tylko modlić”, “trzeba to przeczekać”. Czterdziestka “nie interesuje się polityką”. Mołodoebiec “a ja se gdzies pojade”, “w tych ludzi ja nie wierze”. Nikt absolutnie nikt nie powiedział a dowiem się gdzie mieszka rodzina premiera. Dlatego właśnie jest jak jest i musi być gorzej bo najpopularniejszymi argumentami śmierdzących tchórzy i pożytecznych idiotów są: “co ja mogę”, “nie mam na to wpływu”, “trzeba to przeczekać”. W komorze gazowej też będą zapewniać samych siebie i wszystkich dookoła, że trzeba to przeczekać.

 3. Admin WM 22.04.2023 08:12

  Zaktualizowałem wpis i uzupełniłem o informacje dotyczące procedowanej ustawy Slim VAT 3.

 4. janpol 22.04.2023 14:52

  Po raz kolejny przestrzegam przed nielegalnymi i bezprawnymi działaniami i ludźmi, którzy do tego nawołują!!! Takie działania są BEZSKUTECZNE!!! Wręcz przeciwnie utrwalają wadzunię (np. poprzez wprowadzenie stanu wyjątkowego!!!). Jak nie wystarczy “sił i środków” w kraju, znajdą się chętni do “obrony legalnej wadzuni i demokracjuni” w “zaprzyjaźnionych” krajach ościennych!!! Jedyną skuteczną metodą, tu i teraz, jest kartka wyborcza a najszybszą i wg mnie, najlepszą metodą jest jak już daaaaawno temu napisałem też i tu na WM: https://wolnemedia.net/wybory-wybieramy-my-czy-oni/

 5. Dandi1981 23.04.2023 00:01

  Tylko ruch patryiotyczny jak byla solidarnosc tylko bez agenta na czele wszyscy rowni i dzialaja jak jedno cialo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.