ABW dostanie nowe uprawnienia do cenzury

Opublikowano: 24.11.2022 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1304

Rząd opublikował projekt ustawy umożliwiający Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego usuwanie z Internetu treści związanych z terroryzmem. To efekt przyjęcia w Unii Europejskiej kontrowersyjnego rozporządzenia regulującego postępowanie z takimi treściami. Od miesięcy obserwujemy niepokojący wzrost działań cenzorskich w polskim internecie. Jednak konsultacji publicznych projektu nowej ustawy nie przewidziano.

Na podstawie obowiązujących przepisów szef ABW może (po uzyskaniu zgody Prokuratora Generalnego) złożyć do sądu wniosek o zablokowanie stron internetowych mających związek z terroryzmem. Projekt ustawy wdrażającej unijne rozporządzenie TERREG likwiduje tę ścieżkę. ABW będzie mogła zażądać nie tylko zablokowania domeny przez dostawcę internetu, ale usunięcia treści. Adresatem takiego żądania będzie hostingodawca, który udostępnia miejsce do publikacji danej treści – czyli może to być serwerownia, która hostuje bloga, lub medium społecznościowe, na którym opublikowano niepożądany komentarz. Decyzja o usunięciu treści nie będzie podlegać wcześniejszej zewnętrznej kontroli.

Decyzję o usunięciu treści będzie można zaskarżyć do sądu administracyjnego. Zyskujemy to, że autorzy treści będą – przynajmniej co do zasady – informowani o tym, co ich spotkało. ABW będzie mogła jednak nakazać opóźnienie poinformowania autorów treści o 6 tygodni (ten okres może być przedłużony o kolejne 6 tygodni).

To jednak niższy standard niż obecna konieczność uzyskania zgody Prokuratora Generalnego i sądu, i dający większą swobodę działania ABW, której decyzje będą kontrolowane dopiero po wielu miesiącach – i to tylko w przypadku zaskarżenia. Obawiamy się też, czy sąd administracyjny będzie mógł realnie zweryfikować, czy usunięcie treści było konieczne.

Od początku wojny w Ukrainie polskie służby cenzurują internet na podstawie obowiązującego od lat art. 180 prawa telekomunikacyjnego. Przepis ten umożliwia m.in. szefowi ABW żądanie blokady treści, jeśli zagraża ona np. porządkowi publicznemu. Nikt tych żądań nie weryfikuje. Nieznana jest też ich skala. ABW odmówiła Fundacji Panoptykon podania informacji na temat tego, ile razy skorzystała z tego uprawnienia. Podejrzewamy, że wykorzystała go np. do zablokowania portalu „Poufna Rozmowa” publikującego wykradzione e-maile byłego Szefa KPRM Michała Dworczyka oraz kilkunastu stron podejrzewanych o publikowanie treści dezinformacyjnych i prorosyjskich.

Implementacja przepisów unijnych da ABW kolejną podstawę prawną do utrudniania dostępu do niewygodnych treści w internecie. Tym razem jednak będzie mogła żądać nie tylko ich zablokowania, ale też usunięcia.

Cenzura i ograniczanie dostępu do treści przez państwo na dobre zadomowiło się więc w polskiej przestrzeni internetowej. Bylibyśmy znacznie spokojniejsi, że nie otwiera się przed nami nowe pole do nadużyć, gdyby polskie służby od lat nie pracowały na brak zaufania do siebie, m.in. poprzez stosowanie oprogramowania Pegasus.

Fundacja Panoptykon obecnie analizuje szczegółowo projekt ustawy.

Autorstwo: Wojciech Klicki, Anna Obem
Źródło: Panoptykon.org

Komentarz „Wolnych Mediów”

Niedawno Unia Europejska ogłosiła, że Rosja jest państwem terrorystycznym. Teoretycznie więc ABW po wejściu w życie nowego prawa będzie mogła uznać za stronę terrorystyczną każdy portal czy blog, który krytykuje metody walki z Rosją lub przesadną pomoc Ukrainie. Prawo, iż ABW będzie miała prawo odraczać powiadamianie właścicieli stron o zamknięciu serwera w nieskończoność, zapewni ABW praktyczną bezkarność. Nawet jeżeli ABW po wielu miesiącach lub latach łaskawie wyśle decyzję, kolejne miesiące lub lata może trwać odwoływanie się do sądów, a w międzyczasie czytelnicy zapomną o zamkniętych stronach. Obecne przepisy pozwalają na blokowanie stron terrorystycznych – wystarczy decyzja sądu. Skoro PiS uważa, że sąd mógłby nie zgodzić się na blokadę, oznacza to, że chodzi nie o walkę z terroryzmem, lecz z niezależnymi portalami, których terrorystycznej działalności nie da się udowodnić. Pętla na szyi wolności słowa zaciska się coraz bardziej, mimo konstytucyjnego zakazu cenzury prewencyjnej. W Polce zakazane jest pochwalanie ustrojów totalitarnych, ale jak widać – bezkarne jest wprowadzanie ich w życie.

18

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. pikpok 24.11.2022 19:49

  I żaba ugotowana. Mogą robić z nami co chcą, a ludziska uzależnione od internetu, radia i tv, są w ,,ciemnej d…” .

 2. X3na 25.11.2022 00:23

  Dlaczego ludzie jeszcze nie uczą się strzelać? Dlaczego ludzie nie protestują? Dlaczego ludzie wciąż płacą kartami? Dlaczego ludzie wciąż używają dobrowolnie aplikacji, które odbierają im wolność i prywatność?

 3. Stary Kulas 25.11.2022 13:07

  @X3na
  Może dlatego, że zmądrzeli? Czy którakolwiek z rewolucji przyniosła zwykłym ludziom cokolwiek poza cierpieniem?

 4. las 25.11.2022 13:13

  @X3na – zdradzę Ci pewne tabu – niektórzy już zdradzali je publicznie (Ci, co to niektórych krew zalała). Ludzie nie są głupi. Ludzie są jeszcze głupsi. Właściwie mogliby to motłochowi powtarzać na wstępie każdych wiadomości – to i tak by to zignorowali. Wiesz dlaczego? No właśnie. Bo są jeszcze głupsi niż się przedtem wydawało.
  Ludzie to właściwie subpopulacje odpowiednio zarządzane. Nie należy mylić głupoty z brakiem zaradności – poradzić to sobie oni potrafią w większości. W końcu chodzi o przeżycie i przekazanie genów. Gdyby sobie nie radzili to by ich nie było. Każdy gatunek jest w pewien sposób przystosowany do środowiska w którym żyje – Polacy może nawet bardziej w związku z dużą presją negatywną w przeszłości wywieraną przez tych zarządzających. Prędzej się dalej przystosują niż będą o coś walczyli – no chyba że już się nie da to wtedy ucieczka albo walka. Póki co jest bardzo dobrze. Półki w Lidlu pełne. Można się nażreć (jeszcze) mięsa no i ten teges. Jak już są nażarci i mają ciepło to zaczynają popuszczać swoje “przemyślenia” na temat geopolityki, gospodarki i dopiero wtedy dociera do mnie że są nawet jeszcze głupsi niż mi się to przedtem wydawało.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.