Abstynencja i nadmierne picie zwiększają ryzyko demencji

Opublikowano: 07.08.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 821

Zarówno długoterminowa abstynencja, jak i nadmierne spożywanie alkoholu w okresie średniej dorosłości wiąże się z podwyższonym prawdopodobieństwem rozwoju demencji – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „The BMJ”.

Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM) we Francji oraz Uniwersytetu Londyńskiego w Wielkiej Brytanii przez około 23 lata śledzili losy ponad 9 tys. brytyjskich urzędników. Rejestrowali ich nawyki związane ze spożywaniem alkoholu, jak również dane medyczne dotyczące różnego rodzaju chorób, w tym objawów otępienia starczego.

Na podstawie przeprowadzonych analiz badacze wykazali, że osoby w średnim wieku, które powstrzymują się od picia alkoholu lub konsumują ponad 14 jednostek alkoholu tygodniowo, są bardziej narażone na znaczny spadek sprawności umysłowej w podeszłym wieku. Najmniej narażone na rozwój demencji są z kolei osoby, które spożywają umiarkowane ilości alkoholu, czyli od 1 do 14 jednostek tygodniowo.

U osób pijących ponad 14 jednostek alkoholu tygodniowo każde nadprogramowe 7 jednostek przyczynia się do zwiększenia ryzyka demencji o 17 proc. W tej grupie konsumentów otępienie jest zazwyczaj związane z przewlekłymi chorobami rozwijającymi się na skutek długotrwałego spożywania napojów wyskokowych.

U abstynentów prawdopodobieństwo rozwoju demencji jest związane z podwyższonym ryzykiem chorób kardiometabolicznych, np. chorób układu krążenia, cukrzycy, itp.

„Wyniki naszego badania dowodzą, że nadmierna konsumpcja alkoholu jest czynnikiem ryzyka demencji. Są zatem zachętą do stosowania w zaleceniach niższych progów maksymalnego spożycia alkoholu w celu promocji zdrowia poznawczego w późniejszym wieku” – mówią badacze.

„Jednocześnie wyniki naszego badania nie powinny zachęcać ludzi niepijących do rozpoczęcia picia, bo konsumpcja alkoholu wywiera szkodliwe efekty zdrowotne w postaci zwiększonej śmiertelności, zaburzeń neuropsychiatrycznych, marskości wątroby, czy raka” – dodają.

Standardowa jednostka alkoholu to 10 gramów (lub 12,5 mililitrów) czystego alkoholu etylowego, czyli około 250 ml 5-procentowego piwa, 100 ml 12-procentowego wina, czy 30 ml 40-procentowej wódki. Zaleca się, by tygodniowa dawka alkoholu nie przekraczała 28 jednostek w przypadku mężczyzn i 14 jednostek w przypadku kobiet. W Wielkiej Brytanii 14 jednostek alkoholu to tygodniowe maksimum zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Na podstawie: BMJ.com
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Radek 07.08.2018 17:03

    “śledzili losy ponad 9 tys. brytyjskich urzędników” Czyli to badanie dotyczy TYLKO brytyjskich urzędników i nie można nic poza tym dowieść.

  2. dfg 08.08.2018 08:10

    Trzeba było z czegoś żyć przez te lata, więc “badali”. Przypomina mi się kawał: Pani w szkole robi doświadczenie wrzucając robaka do alkoholu. Robak umiera. Potem do słoika z innym robakiem wpuszcza dym z papierosa. Robak umiera. A na koniec wrzuca robaka do czystej wody. Robak przeżywa. Pani pyta Jasia o wnioski z ekspetymentu. Jasiu mówi: kto pije i pali, ten nie ma robali!

  3. rumcajs 08.08.2018 10:32

    z tego przelicznika wychodzi mi, że facet nie powinien spozyć tygodniowo więcej niż…14 butelek piwa, czyli po 2 dziennie…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.