Aadhaar – największy system biometrii na świecie

Opublikowano: 12.10.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2320

Indyjskie władze zbudowały największą na świecie bazę danych biometrycznych. Nie planują na tym poprzestać i to pomimo rosnących doniesień o błędach i nadużyciach.

Aadhaar jest 12-cyfrowym numerem identyfikacyjnym, w który mogą się zaopatrzyć mieszkańcy Indii w oparciu o swoje demograficzne i biometryczne dane. System rejestruje tak unikalne dane, jak zapis tęczówki oka czy odciski palców, a następnie gromadzi je UIDAI (Unique Identification Authority of India), specjalna jednostka rządowa powołana w 2009 roku.

Z założenia Aadhaar miał przede wszystkim być potwierdzeniem obecności na terenie Indii (nie obywatelstwa), jego rozwój był uznany za priorytet przez wszystkie kolejne rządy i dzisiaj uchodzi za najbardziej rozwinięty system biometryczny na świecie. Pierwotnie dobrowolny system miał w założeniu uprościć system przyznawania pomocy publicznej, dostępu do usług publicznych i dokumentacji, oraz pomóc w walce z korupcją i wyłudzeniami, przede wszystkim z wykorzystywaniem tzw. “podwójnej tożsamości”.

O ile jednak system pozwalał na znacznie szybsze otworzenie konta w banku, uzyskanie prawa jazdy czy innych usług, także z sektora prywatnego, pojawiły się głosy, że Aadhaar ma także drugą, znacznie ciemniejszą stronę. Z wielu stron kraju zaczęły spływać doniesienia o błędach i nadużyciach – o odmowie dostępu na podstawie istniejących danych biometrycznych, błędach w danych demograficznych. Co więcej, organizacje przestępcze bardzo szybko znalazły sposób na fałszowanie danych identyfikacyjnych.

Co gorsza – doniesienia te są wyciszane przez rząd, który wyraźnie dąży do implementacji Aadhaar na jeszcze większą skalę. Przykładowo Aadhaar zaczyna być obowiązkowym jeśli rodzice chcą uzyskać akt urodzenia dla swojego dziecka lub dla pary rejestrującej małżeństwo. Powoli więc baza robi się obowiązkowa dla każdego. Skatalogowanie ludności będzie zresztą postępować, gdyż pomimo protestów, premier Narendra Modi już zapowiedział, że w najbliższym czasie zostaną dostosowane przepisy pozwalające wykorzystać Aadhaarem przez banki czy sieci komórkowe.

Co dalej? Oferty marketingowe w kartach czipowych?

Autorstwo: Victor Orwellsky
Na podstawie: Scroll.in
Źródło: Orwellsky.blogspot.com


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cosmo 12.10.2018 14:56

    No proszę. Zaraz doginią chińskiego, wielkiego brata pod względem inwigilacji. Na tle tych państw, Europa jawi się jeszcze niczym ostoja prawa do prywatności ale zobaczymy jak długo. Pętla eurokołchozu powoli i nieustannie się zaciska. Zapewne czerwonym trchnokratom śni się po nocach taki system totalnej kontroli.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.