Aadhaar – największy system biometrii na świecie

Indyjskie władze zbudowały największą na świecie bazę danych biometrycznych. Nie planują na tym poprzestać i to pomimo rosnących doniesień o błędach i nadużyciach.

Aadhaar jest 12-cyfrowym numerem identyfikacyjnym, w który mogą się zaopatrzyć mieszkańcy Indii w oparciu o swoje demograficzne i biometryczne dane. System rejestruje tak unikalne dane, jak zapis tęczówki oka czy odciski palców, a następnie gromadzi je UIDAI (Unique Identification Authority of India), specjalna jednostka rządowa powołana w 2009 roku.

Z założenia Aadhaar miał przede wszystkim być potwierdzeniem obecności na terenie Indii (nie obywatelstwa), jego rozwój był uznany za priorytet przez wszystkie kolejne rządy i dzisiaj uchodzi za najbardziej rozwinięty system biometryczny na świecie. Pierwotnie dobrowolny system miał w założeniu uprościć system przyznawania pomocy publicznej, dostępu do usług publicznych i dokumentacji, oraz pomóc w walce z korupcją i wyłudzeniami, przede wszystkim z wykorzystywaniem tzw. „podwójnej tożsamości”.

O ile jednak system pozwalał na znacznie szybsze otworzenie konta w banku, uzyskanie prawa jazdy czy innych usług, także z sektora prywatnego, pojawiły się głosy, że Aadhaar ma także drugą, znacznie ciemniejszą stronę. Z wielu stron kraju zaczęły spływać doniesienia o błędach i nadużyciach – o odmowie dostępu na podstawie istniejących danych biometrycznych, błędach w danych demograficznych. Co więcej, organizacje przestępcze bardzo szybko znalazły sposób na fałszowanie danych identyfikacyjnych.

Co gorsza – doniesienia te są wyciszane przez rząd, który wyraźnie dąży do implementacji Aadhaar na jeszcze większą skalę. Przykładowo Aadhaar zaczyna być obowiązkowym jeśli rodzice chcą uzyskać akt urodzenia dla swojego dziecka lub dla pary rejestrującej małżeństwo. Powoli więc baza robi się obowiązkowa dla każdego. Skatalogowanie ludności będzie zresztą postępować, gdyż pomimo protestów, premier Narendra Modi już zapowiedział, że w najbliższym czasie zostaną dostosowane przepisy pozwalające wykorzystać Aadhaarem przez banki czy sieci komórkowe.

Co dalej? Oferty marketingowe w kartach czipowych?

Autorstwo: Victor Orwellsky
Na podstawie: Scroll.in
Źródło: Orwellsky.blogspot.com