Liczba wyświetleń: 4157
Podczas badania naukowcy zgromadzili materiał o odżywianiu i zdrowiu ponad 130 tys. osób w wieku od 35 do 70 lat.
Naukowcy odkryli, że nabiał przedłuża życie i wzmacnia układ krążenia. Wbrew krążącej opinii najbardziej pożyteczne jest tłuste mleko i jogurt. Rezultaty pracy międzynarodowej grupy badaczy zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Lancet.
Badanie zaowocowało zbiorowym materiałem składającym się z danych o odżywianiu i zdrowiu ponad 130 tys. osób w wieku od 35 do 70 lat mieszkających w ponad 20 państwach świata. Byli obserwowani przez lekarzy w ciągu 9 lat. Uczestnicy badania zostali podzieleni na cztery grupy w zależności od spożywania nabiału. Członkowie jednej z nich nie mieli go w diecie, druga grupa spożywała poniżej jednej porcji dziennie, trzecia — jedną czy dwie oraz, czwarta dwie i więcej. Za jedną porcję uznano szklankę mleka o pojemności ok. 250 ml lub analogiczne produkty.
Analiza danych pokazała, że największą umieralność odnotowano w grupie osób lekceważących nabiał. Ludzie spożywający ponad dwie porcje dziennie mieli najlepsze wskaźniki, umieralność w wyniku problemów w sercem i układem krążenia była znacznie mniejsza. Za najbardziej pożyteczne produkty naukowcy uznali tłuste mleko i jogurt.
Zdjęcie: anaterate (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com
Wynik badań może równie dobrze znaczyć, że nabiał jest obojętny, a inny czynnik(x) znacząco…skraca życie:)
Tam, gdzie dużo nabiału, siłą rzeczy, czynnika x mniej= dłuższe życie itd.
A jakieś przesłanki, co do ostatniego wniosku?
A co z tym lekarstwem opartym na telomerach, które jest teraz testowane na ludziach? Przedłożyło życie myszy trzykrotnie. Czy będzie dostępne?
Nabiał to gigantyczny rynek, więc korporacje muszą zlecać „naukowe” badania żeby nakręcać rynek. Prawda jest taka, że dzisiejszy tzw. nabiał to w głównej mierze produkty z przetworzonego przemysłowo mleka nie mającego wiele wspólnego z biologicznie czynnym świeżym mlekiem. Na pewno w jakimś stopniu te preparaty mlekopodobne są wykorzystywane przez organizm człowieka, ale trzeba mocno wątpić w jakieś prozdrowotne ich działania. 99% jogurtów, które są w sprzedaży są nafaszerowane chemią i przeładowane cukrem…
@SzwędaI dlatego zlecili badania na pełnotłustym mleku?
Wystarczy czytać skład chemiczny nabiału. A jest mnóstwo tego dobrego. Nie siej głupiego zamętu.
Należy się wystrzegać tego low fat i 0% fat, dodatkowo zawierający syrop glukozowo-fruktozowy, modyfikowaną mąkę…
Dodam że wiodący niemiecki producent robi największe ścierwo.
@mariusz: Pewnie testy zrobią na zwykłych „szatakach” a potem będzie on dostępny jak zwykle dla wybrańców za grubą kasę.
miało być „szarakach”
@KubaD.
Skład nabiału to w głównej mierze mleko w proszku, które nie powinno się nazywać mleko.