Liczba wyświetleń: 842
Brytyjscy biolodzy wyjaśnili, że jedno z nowych lekarstw na cukrzycę, działające na trzy geny wzrostu, jest efektywne w walce z chorobą Alzheimera – głosi artykuł opublikowany w piśmie „Brain Research”.
„Eksperymenty kliniczne, które prowadzono z wykorzystaniem poprzedniej wersji tego preparatu pokazały, że może on pomagać ludziom, cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Udało nam się udowodnić, że jego nową wersję można wykorzystać do walki z chorobą Alzheimera” – powiedział Christian Hoelscher z Uniwersytetu Lancastera w Wielkiej Brytanii.
W ostatnich latach biolodzy wyraźnie posunęli się do przodu w rozumieniu, co wywołuje tę chorobę. Na przykład, wyjaśniono, że choroba Alzheimera może być zaraźliwa, odkryto, że blaszki beta-amiloidowe mogą być ważną częścią wrodzonego układu odpornościowego, a także znaleźli kilka perspektywicznych metod jej leczenia.
Hoelscher już od kilku lat bada więź między chorobą Alzheimera i cukrzycą II typu oraz innymi zaburzeniami metabolizmu. Na razie nie wiadomo, co je łączy, ale naukowcy zauważyli, że osoby starsze, cierpiące na nie, o wiele częściej padają ofiarami choroby Alzheimera.
Ta obserwacja naprowadziła biologów na myśl, że lekarstwa pomocne w walce z cukrzycą II typu mogą tak samo pomagać w przypadku choroby Alzheimera.
Sprawdzili tę hipotezę za pomocą nienazwanego preparatu na cukrzycę stworzonego w 2015 roku przez ekspertów z Niemiec i Kanady. Ta substancja, którą twórcy nazywają po prostu „triagonist” oddziałuje na trzy geny wzrostu w komórkach i zmusza je do aktywnego reagowania na molekuły insuliny.
Eksperymenty na myszach pokazały, że pod wpływem tej substancji zwierzęta nie tylko rzadziej zapadały na cukrzycę, ale i poprawiła się ich pamięć.
Na przykład, lepiej zapamiętywały położenie wyjścia z labiryntu. Po tygodniu orientowały się w nim dwa razy szybciej niż myszy nie otrzymujące „triagonistu” w karmie. Przyczyną było praktycznie pełne oczyszczenie ich mózgów z blaszek beta-amiloida.
Taka efektywność substancji, zdaniem badaczy, pozwala jej pretendować do miana najlepszego lekarstwa przeciwko chorobie Alzheimera, stworzonego w ostatnich 15 latach.
Na razie jest jednak za wcześnie, aby o tym mówić, najpierw należy udowodnić, że jego efektywność rośnie wraz z dawką oraz przetestować bezpieczeństwo preparatu dla człowieka podczas badań klinicznych.
Zdjęcie: stevepb (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com
a ja czytałem, że Alzheimer może mieć wiele przyczyn, więc nie ma magicznych tabletek