Liczba wyświetleń: 905
W okolicy Kamczatki dochodzi ostatnio do silnej aktywności sejsmicznej. Jednym z jej objawów było zjawisko, jakie wystąpiło 24 maja 2013 roku na Morzu Ochockim. Bardzo możliwe, że wstrząs o magnitudzie 8,2 stopni w skali Richtera mógł przesunąć oś Ziemi.
Zwykle raz do roku dochodzi do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie przekraczającej 8 stopni w skali Richtera. W tym roku już takie było, właśnie w okolicy Kamczatki. Wstrząs miał dużą magnitudę, ale również dużą głębokość. Głównie z tego powodu wpływ wstrząsu nie był tak destrukcyjny, jaki mógłby być gdyby doszło do niego bliżej powierzchni.
Naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk zwracają uwagę, że na Morzu Ochockim praktycznie co roku dochodzi do silnych i głębokich trzęsień ziemi. Przykładem może być 7,7 w skali Richtera o głębokości 600 kilometrów, do którego doszło w 2008 roku oraz 6,1 w skali Richtera na 640 kilometrach pod dnem z 2009 roku. Można zatem powiedzieć, że mamy tam do czynienia z serią zdarzeń.
Ze względu na to, że wstrząs z 24 maja zlokalizowano na 605 kilometrach pod dnem morza, fale sejsmiczne rozchodziły się po całym świecie bez tłumienia, jakie zapewniłaby skorupa ziemska. Odczyty zebrały instytuty sejsmiczne na całym świecie a drżenie budynków odczuwano kilka tysięcy kilometrów od epicentrum. Pod tym względem zdarzenie sprzed kilku dni z pewnością było wyjątkowe.
Mimo, że nie było niszczącego tsunami należy zadać pytanie, czy trzęsienie nie mogło wpłynąć na położenie ziemskiej osi. Wiemy z przeszłości, że wstrząsy powyżej 8 stopni w skali Richtera mają taką zdolność i na przykład słynne trzęsienie Tohoku z marca 2011 roku spowodowało przesunięcie osi naszej planety nawet o 25 centymetrów. Podobnie wyglądał wpływ trzęsienia z Chile z 2010 roku oraz trzęsienia w Azji z grudnia 2004 roku. We wszystkich tych przypadkach ze względu na działanie siły odśrodkowej doszło do pewnych korekt osi planety.
Nie sposób teraz przesądzać jak zdarzenie z 24 maja wpłynęło na naszą planetę a możliwość przesunięcia osi Ziemi istniała przynajmniej teoretycznie. W tej chwili musimy się uzbroić w cierpliwość, ponieważ potwierdzenie lub zaprzeczenie tej hipotezie wymaga przeprowadzenia dokładniejszych analiz.
Na podstawie: www.gismeteo.ru
Źródło: Zmiany na Ziemi
@Fenix Dobre pytanie. Żeby to „naukofcy” wiedzieli.
Oś Ziemi zmienia swoje położenie od …zawsze bo od zawsze są takie trzęsienia. I kupa milionów baksów wydana na kolejne , idiotyczne badania a w międzyczasie utworzyła się juz spora sterta martwych dzieci w Afryce. Gratulacje
Są rzeczy ważniejsze od czegokolwiek. Jedną z nich jest nakarmienie głodnego dziecka.
W trzech kolejnych zdaniach pojawia się ten sam wyraz „magnituda”. Chociaż jedno z nich mogłoby zostać zamienione na „siła w skali Richtera”.
Poza tym, „magnituda” znaczy „stopień siły wstrząsu Ziemi w skali Richtera”, czyli „o magnitudzie 8,2 stopni w skali Richtera” to masło maślane.
Za chwilę jakiś kolejny gamoń, jak ten z nestle powie
„…trzęsienia ziemi nie są naturalnym dobrem ziemi, a ludzie nie mają naturalnego prawa do niego, co powinno skutkować opodatkowaniem śmierci w skutek trzęsienia…” 🙂