Trzęsienie ziemi mogło przesunąć oś Ziemi

Opublikowano: 30.05.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 782

W okolicy Kamczatki dochodzi ostatnio do silnej aktywności sejsmicznej. Jednym z jej objawów było zjawisko, jakie wystąpiło 24 maja 2013 roku na Morzu Ochockim. Bardzo możliwe, że wstrząs o magnitudzie 8,2 stopni w skali Richtera mógł przesunąć oś Ziemi.

Zwykle raz do roku dochodzi do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie przekraczającej 8 stopni w skali Richtera. W tym roku już takie było, właśnie w okolicy Kamczatki. Wstrząs miał dużą magnitudę, ale również dużą głębokość. Głównie z tego powodu wpływ wstrząsu nie był tak destrukcyjny, jaki mógłby być gdyby doszło do niego bliżej powierzchni.

Naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk zwracają uwagę, że na Morzu Ochockim praktycznie co roku dochodzi do silnych i głębokich trzęsień ziemi. Przykładem może być 7,7 w skali Richtera o głębokości 600 kilometrów, do którego doszło w 2008 roku oraz 6,1 w skali Richtera na 640 kilometrach pod dnem z 2009 roku. Można zatem powiedzieć, że mamy tam do czynienia z serią zdarzeń.

Ze względu na to, że wstrząs z 24 maja zlokalizowano na 605 kilometrach pod dnem morza, fale sejsmiczne rozchodziły się po całym świecie bez tłumienia, jakie zapewniłaby skorupa ziemska. Odczyty zebrały instytuty sejsmiczne na całym świecie a drżenie budynków odczuwano kilka tysięcy kilometrów od epicentrum. Pod tym względem zdarzenie sprzed kilku dni z pewnością było wyjątkowe.

Mimo, że nie było niszczącego tsunami należy zadać pytanie, czy trzęsienie nie mogło wpłynąć na położenie ziemskiej osi. Wiemy z przeszłości, że wstrząsy powyżej 8 stopni w skali Richtera mają taką zdolność i na przykład słynne trzęsienie Tohoku z marca 2011 roku spowodowało przesunięcie osi naszej planety nawet o 25 centymetrów. Podobnie wyglądał wpływ trzęsienia z Chile z 2010 roku oraz trzęsienia w Azji z grudnia 2004 roku. We wszystkich tych przypadkach ze względu na działanie siły odśrodkowej doszło do pewnych korekt osi planety.

Nie sposób teraz przesądzać jak zdarzenie z 24 maja wpłynęło na naszą planetę a możliwość przesunięcia osi Ziemi istniała przynajmniej teoretycznie. W tej chwili musimy się uzbroić w cierpliwość, ponieważ potwierdzenie lub zaprzeczenie tej hipotezie wymaga przeprowadzenia dokładniejszych analiz.

Na podstawie: www.gismeteo.ru
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Delite 30.05.2013 13:51

    @Fenix Dobre pytanie. Żeby to “naukofcy” wiedzieli.

  2. Joshua 30.05.2013 14:33

    Oś Ziemi zmienia swoje położenie od …zawsze bo od zawsze są takie trzęsienia. I kupa milionów baksów wydana na kolejne , idiotyczne badania a w międzyczasie utworzyła się juz spora sterta martwych dzieci w Afryce. Gratulacje
    Są rzeczy ważniejsze od czegokolwiek. Jedną z nich jest nakarmienie głodnego dziecka.

  3. buzdygan 30.05.2013 17:03

    W trzech kolejnych zdaniach pojawia się ten sam wyraz “magnituda”. Chociaż jedno z nich mogłoby zostać zamienione na “siła w skali Richtera”.

    Poza tym, “magnituda” znaczy “stopień siły wstrząsu Ziemi w skali Richtera”, czyli “o magnitudzie 8,2 stopni w skali Richtera” to masło maślane.

  4. jestemtu 31.05.2013 10:11

    Za chwilę jakiś kolejny gamoń, jak ten z nestle powie
    “…trzęsienia ziemi nie są naturalnym dobrem ziemi, a ludzie nie mają naturalnego prawa do niego, co powinno skutkować opodatkowaniem śmierci w skutek trzęsienia…” 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.