Foki chorują, bo zostały napromieniowane?

Opublikowano: 29.12.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 850

STANY ZJEDNOCZONE. Biolodzy z Uniwersytetu Alaskańskiego w Fairbanks badają tkanki fok obrączkowanych (Pusa hispida), by sprawdzić, czy przyczyną nagłego pogorszenia stanu ich zdrowia nie jest przypadkiem napromieniowanie po katastrofie nuklearnej w Fukushimie.

Od lipca 2011 r. na wybrzeżu alaskańskiej Arktyki znaleziono liczne osobniki z krwawiącymi ranami na tylnych płetwach, podrażnieniem skóry wokół nosa i oczu oraz łysiejącymi plackami na całym ciele. Niektóre ssaki zmarły, innym na szczęście udało się przeżyć. Na początku naukowcy sądzili, że fokom zagraża wirus, ale jak dotąd, mimo wytężonej pracy specjalistów z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej oraz Służby Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych, żadnego nie udało się wyizolować. W takiej sytuacji pojawiło się podejrzenie, że w grę może wchodzić napromieniowanie.

“Ostatnio dostaliśmy próbki tkanek chorych zwierząt, które schwytano w pobliżu Wyspy Świętego Wawrzyńca. Mamy zbadać materiał pod kątem radioaktywności. Niektórzy z członków lokalnych społeczności obawiają się, że może istnieć związek między tajemniczą chorobą fok a uszkodzeniem reaktora w Fukushimie” – opowiada prof. John Kelly z Instytutu Nauk Morskich Uniwersytetu Alaskańskiego.

Na wyniki trzeba będzie, oczywiście, poczekać. Warto dodać, że badania wody z Oceanu Spokojnego w okolicach USA nie wykazały, by od marca wzrósł poziom promieniowania.

Opracowanie: Anna Błońska
Zdjęcie: Adam Zdebel
Na podstawie: Reuter
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. ARTUR 29.12.2011 12:14

    Ilość ryb jakie zjada foka powoduje kumulację składnika promieniotwórczego ,a objawy są podobne do ludzkich .

  2. CorvusCorax88 29.12.2011 12:17

    To co: ci naukowcy myślą, że bezpośrednio napromieniowanie wywołało chorobę u fok? Owszem zgodzę się, że promieniowanie może być jedną z przyczyn zmiany stanu zdrowia u fok, ale przez to, że obniżyło odporność i spowodowało zakażenia wywołane przez różne zarazki. To mogą być bakterie, grzyby a nawet wirusy, których rzekomo nie udało się wyizolować. Żeby promieniowanie wywołało takie zmiany to musiało by działać w bardzo dużym natężeniu.

  3. Il 29.12.2011 21:05

    podobno w okolicach Jeleniej Góry jest większa niż w innych regionach Polski zachorowalność i umieralność na nowotwory.
    australijczycy węszą tam za uranem, którego dość dużo w sudetach. Społeczeństwo protestuje przeciwko węszycielom a urzędasy na zlecenie usarmy i wojska niepolskiego wyciszają protesty.

  4. 8pasanger 30.12.2011 05:45

    Możliwości wywołania objawów chorobowych u fok jest dużo dlatego rozumiem autora-bardzo roztropnie umieścił znak zapytania na końcu tytułu artykułu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.